Zakladatelia novej značky Sobi.eco sa rozhodli používať odpadové materiály a svoju výrobu umiestnili do chránených dielní a dielní pre sociálne znevýhodnených ľudí na Slovensku. Vyrábajú z nich napríklad obaly na notebooky či fľaše.
„Začali sme dizajnovať produkty z recyklovaných textílií a hľadali sme vhodné spôsoby na ich kombináciu a využitie. Výsledkom hľadania sú výrobky z recyklovaného textilného odpadu a recyklovaných plastových fliaš v kombinácii s prírodnou bavlnou,“ hovorí spoluzakladateľ OZ Sobi Tomáš Horváth.
Smetisko sveta

V roku 2015 odišiel T. Horváth do Ugandy. Chcel pomáhať pri stavbe detskej HIV kliniky v meste Buikwe, ktoré je vzdialené niečo vyše 50 kilometrov východne od hlavného mesta Kampala.
„Počas môjho pôsobenia vo východnej Afrike, pričom som mal možnosť navštíviť rôzne projekty v Ugande, Rwande, Burundi, Keni a Tanzánii, som videl obrovský problém s odpadom. Okrem toho, že tieto krajiny s ním nedokážu systematicky a efektívne nakladať, stali sa aj smetiskom západného sveta, takzvaných krajín globálneho severu,“ hovorí Tomáš.
Pripomína, že v Afrike končí mnoho nevyužiteľných vecí vrátane šatstva.
Pokiaľ použité oblečenie nedistribuuje lokálna organizácia, ktorá pozná oblasti, kde by bolo naozaj potrebné, skončí často v niektorom z väčších miest s vytvorenou infraštruktúrou.
Aj v týchto krajinách však silnie stredná vrstva, ktorá nemá záujem o odpadky západného sveta, ale chce rozvíjať vlastné hospodárstvo. Preto sa oblečenie často dostane tam, kde je nepotrebné.