BRATISLAVA. Verejný sektor rýchlo starne. Hasičov, policajtov, učiteľov a lekárov, ale aj zamestnancov ministerstiev, úradov či štátnych podnikov je na Slovensku spolu 413-tisíc. Tretina z nich odíde v priebehu najbližších desiatich rokov do dôchodku.
Na to, že problém môže nastať najmä v školstve a zdravotníctve, upozorňuje útvar Hodnoty za peniaze pri ministerstve financií.
"Ľudia budú síce asi pracovať dlhšie, ale nie o toľko, aby prestarnutá štruktúra nebola problém," hovorí analytik Matej Kurian, podľa ktorého stojí pred štátom výzva.
" Buď bude musieť štátna správa v krátkom čase nabrať veľmi veľa nových ľudí, čo môže byť problém – obzvlášť v školstve či v zdravotníctve, alebo sa začne na túto zmenu pripravovať priebežne."
Mladí zarobia najmenej
Mladí ľudia nemajú motiváciu pracovať pre štát či mestá. Vo verejnom sektore totiž vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci zarábajú v prepočte na hodinovú mzdu menej počas takmer celého produktívneho života.
Vo verejnom sektore zároveň rastú platy pomalšie. Kým v súkromných firmách majú ľudia najvyššiu mzdu vo veku okolo 40 rokov, keď pracujú pre štát, najviac zarobia po šesťdesiatke.