BRATISLAVA. Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie, ktorý má motivovať vlastníkov k výstavbe takýchto obydlí, zavádza návrh vládnej novely zákona o energetickej hospodárnosti budov.
Návrh z dielne rezortu dopravy a výstavby v stredu schválila vláda. Možná výška tohto príspevku by mala byť 8000 eur.
"Verím, že príspevok vo výške 8-tisíc eur dostatočne motivuje občanov, ktorí práve budujú rodinné domy, alebo to majú v pláne, aby použili materiály a stavebné postupy, ktorých výsledkom bude rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie. Ušetria tak na energiách a prispejú k ochrane životného prostredia, čo je naším cieľom v rámci Európskej únie," povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.
Iba na bývanie

Novela obsahuje administratívne a stavebné podmienky jeho získania.
Žiadatelia príspevok získajú po dokončení domu v prípade, ak je dom určený na bývanie a celková podlahová plocha nie je väčšia ako 200 štvorcových metrov, nachádza sa na území Slovenska a bol skolaudovaný po 31.decembri 2014.
"Zároveň musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie. To znamená, že dom má mať kvalitnú tepelnú izoláciu a využíva energiu z obnoviteľných zdrojov," uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.
Možnosť zvýšenia príspevku o náklady za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia rodinného domu vrátane projektového energetického hodnotenia rodinného domu, za vypracovanie žiadosti o príspevok a za vypracovanie energetického certifikátu, má byť najviac o 800 eur.
Od mája
Splnenie podmienok má overiť Ministerstvo dopravy a výstavby z verejne dostupných registrov alebo z centrálnej evidencie.
Dokument pripomína, že všetky nové budovy musia od 31. decembra 2020 dosiahnuť úroveň výstavby s takmer nulovou potrebou energie.
Takmer nulovú potrebu energie budovy je možné dosiahnuť efektívnou a kvalitnou tepelnou ochranou budovy a vo vysokej miere energiou získanou z obnoviteľných zdrojov v budove alebo v jej blízkosti.
Novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1. mája 2019.
Vláda sa zaoberala aj
- Vláda prerušila rokovanie o návrhu novely zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku. Rokovanie o tomto návrhu bolo podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej prerušené z dôvodu nezhody medzi MPRV a Ministerstvom životného prostredia.
- Vláda schválila pre niektoré podniky zľavu pri platení odvodu na likvidáciu jadra a jadrových zariadení, takzvaný zadný palivový cyklus.
- Predsedom Rady správcov Národného jadrového fondu bude s účinnosťou od 11. januára Ladislav Éhn. Vyplýva to z návrhu Ministerstva hospodárstva, ktorý v stredu odobrila vláda. Za členov Rady správcov (správcov podúčtov) vláda schválila Ľubomíra Kuchtu, Pavla Tanušku a Juraja Václava.
- Váhostav zaplatil štátu už tri rovnaké splátky za odkup pohľadávok pôvodných veriteľov v procese reštrukturalizácie. Firme zostávajú ešte dve, poslednú má uhradiť ku koncu júna 2020.
- Súčasné možnosti nakladania s majetkom štátu a ním zriadených organizácií v pôsobnosti Ministerstva dopravy a výstavby v prípade žiadostí samosprávy o jeho využívanie na verejnoprospešný účel zahŕňajú prevody nehnuteľného majetku, nájom či bezodplatné odovzdávanie majetku štátu podľa osobitných predpisov. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda.
- Na včasné uvoľnenie frekvenčného pásma 694 - 790 MHz majú byť vytvorené podmienky. Počíta s tým návrh zákona, ktorý s pripomienkami schválila vláda.