BRATISLAVA. Medziročný rast spotrebiteľských cien v závere minulého roka spomaľoval. V decembri dosiahla medziročná inflácia na Slovensku 1,9 percenta, kým v novembri bola na úrovni 2,1 percenta.
Rast spotrebiteľských cien sa tak zmierňoval postupne od augusta, kedy dosiahol 2,8 percenta, až pod 2 percentá v decembri.
Priemerná inflácia za celý rok 2018 dosiahla 2,5 percenta. Medzimesačne ceny v decembri oproti novembru klesli o 0,1 percenta, čo bol rovnaký vývoj ako mesiac predtým.
V reštauráciách a hoteloch
Ako ďalej informoval Štatistický úrad, na medziročnej báze rástli najrýchlejšie ceny v reštauráciách a hoteloch o štyri percentá a ceny bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív o 3,2 percenta.
Vyššie boli aj ceny rozličných tovarov a služieb o 2,7 percenta, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti a zdravotníctva zhodne o 1,9 percenta, alkoholických nápojov a tabaku o 1,6 percenta, odevov a obuvi o 1,4 percenta a pôšt a spojov o 1,1 percenta.
Oproti decembru 2017 zdraželo tiež vzdelávanie o 1 percento, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,9 percenta, doprava o 0,5 percenta a rekreácia a kultúra o 0,4 percenta.
Klesli najmä ceny dopravy
Medzimesačne klesli najmä ceny dopravy o 3,5 percenta. Mierne sa znížili tiež ceny za alkoholické nápoje a tabak a odevy a obuv zhodne o 0,2 percenta a za potraviny a nealkoholické nápoje a rekreáciu a kultúru rovnako o 0,1 percenta.
Naopak oproti novembru vzrástli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 0,8 percenta, reštaurácie a hotely o 0,3 percenta, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,2 percenta.
Na novembrovej úrovni zostali ceny v zdravotníctve, za pošty a spoje, vzdelávanie a rozličné tovary a služby.
Bez regulovaných cien
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v decembri dosiahla 1,8 percenta, kým v novembri predstavovala 2,2 percenta.
Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v decembri 2 percentá. V novembri bola na úrovni 2,5 percenta.
V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v decembri na úrovni záporných 0,4 percenta a čistá inflácia bola na úrovni mínus 0,5 percenta.
Názory analytikov
Ceny na Slovensku v závere vlaňajška rástli pomalšie, ako očakávali analytici.
Pokračujúci decembrový pokles cien ropy na svetových trhoch pritom podľa analytika UniCredit Ľubomíra Koršňáka kopírovali ceny na slovenských čerpacích staniciach len čiastočne. „V dôsledku decembrového poklesu cien ropy by ceny pohonných hmôt na Slovensku mohli obnoviť trend zlacňovania ešte i začiatkom januára,“ tvrdí.
Desatinu percentuálneho bodu z medzimesačnej inflácie však podľa Koršňáka ubrali aj volatilné ceny leteniek, ktorých váha v spotrebnom koši sa v minulom roku výrazne zvýšila. Ceny leteniek v porovnaní s novembrom totiž klesli až o vyše 25 %.
- Na druhej strane prorastovo na infláciu pôsobili regulované ceny. Ako pripomínajú analytici menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS), v decembri rástli ceny plynu pre domácnosti podľa predpokladov o 5,8 %.
- Miernejšie ako sa očakávalo, však rástli ceny potravín. „Predpokladáme, že od januára 2019 začne rast cien potravín po krátkodobom minime zrýchľovať,“ dodáva v komentári menový úsek centrálnej banky.
- Už v januári by sa však rast cien mal opäť zrýchliť na úrovne z polovice roka, kedy inflácia prevyšovala 2,5 percenta. Podľa analytikov menového úseku NBS by januárová inflácia mala dosiahnuť 2,6 percenta. „Inflácia by mala zrýchliť v dôsledku rastu regulovaných cien energií pre domácnosti a zrýchlenia rastu cien potravín,“ uvádzajú v komentári.