WASHINGTON. Pozastavenie financovania federálnych inštitúcií v USA, tzv. čiastočný shutdown, najdlhší v doterajšej histórii, zasiahne rast americkej ekonomiky už v prvom štvrťroku 2019.
A Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, zrejme nebude hýbať s úrokmi minimálne do svojho zasadania na prelome apríla a mája.
Ukázal to prieskum realizovaný v dňoch 16. až 23. januára, do ktorého sa zapojilo viac ako sto ekonómov.

Podľa ankety sa však pravdepodobnosť recesie v USA v nasledujúcich 12 mesiacoch od decembra nezmenila a zostala na úrovni 20 percent, rovnako aj pravdepodobnosť recesie v nasledujúcich dvoch rokoch, ktorá zostala na úrovni 40 percent.
Experti ale v prieskume potvrdili, že očakávajú slabší rast americkej ekonomiky v prvom štvrťroku 2019, čo už naznačili viaceré ukazovatele.
Fed zrejme nesprísni menovú politiku
A vzhľadom na to, že ekonomika pravdepodobne spomalí a inflácia sa nehýbe želaným smerom, Michael Moran, hlavný ekonóm spoločnosti Daiwa Capital Markets, sa domnieva, že pravdepodobnosť sprísnenia menovej politiky Fedu v najbližšom čase je nízka.
Čiastočný shutdown postihol 800 000 zamestnancov federálnych inštitúcií. Trvá už viac ako mesiac a zrejme ešte viac pribrzdí už aj tak spomaľujúce hospodárstvo.
Takmer 60 percent ekonómov v prieskume uviedlo, že shutdown bude mať významný vplyv na rast hrubého domáceho produktu (HDP) v prvom štvrťroku.
Na otázku aký veľký bude tento vplyv, dosiahla stredná hodnota, tzv. medián - 0,3 percentuálneho bodu. Predpovede sa však pohybovali v rozmedzí od - 0,1 do - 1,3 percentuálneho bodu.
Čísla opravili smerom nadol
Analytici však revidovali svoje odhady pre americkú ekonomiku v tomto štvrťroku a očakávajú jej medziročný rast o 2,1 percenta namiesto o 2,3 percenta, ktoré predpovedali minulý mesiac.
V druhom štvrťroku zatiaľ počítajú so zvýšením HDP o 2,3 percenta a do konca roka so spomalením jeho rastu na 1,9 percenta.
Shutdown, ako aj rozsiahle výpredaje na finančných trhoch minulý mesiac a následné oslabenie niektorých amerických akciových indexov, podporujú špekulácie, že Fed spomalí tempo zvyšovania sadzieb.
Ekonómovia v najnovšom prieskume predpovedali dve zvýšenia sadzieb v roku 2019, čo sa zhoduje s decembrovým prieskumom. Ale zároveň očakávajú, že k zvýšeniu úrokov dôjde až v druhom štvrťroku namiesto v prvom kvartáli, ako predpokladali pri predchádzajúcom prieskume.