BRATISLAVA/BRUSEL. Situáciou v oblasti boja proti ekonomickej kriminalite na Slovensku sa vo štvrtok zaoberal Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre finančnú trestnú činnosť, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňové úniky.
Diskusia sa konala v kontexte vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý sa týmto témam venoval.
Na diskusii sa zúčastnili šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka, prokurátor Radovan Kajaba z Generálnej prokuratúry a zástupcovia Finančného riaditeľstva Ladislav Hanniker a Ľubomír Provazník.
Pozvaní hostia predstavili situáciu na Slovensku.
Bárdy informoval o práci Kuciaka a o podvodných kauzách s vratkami DPH či zneužívaním eurofondov a prepojení na taliansku mafiu a najvyššie vládne kruhy, políciu a prokuratúru, pričom spomenul aj vyšetrovanie káuz Ladislava Bašternáka a Mariana Kočnera a ich väzby na vplyvných ľudí v krajine.
Diskutujúci sa zhodli, že vyšetrovanie i trestanie finančných a daňových podvodov sa na Slovensku za posledný rok zlepšilo.
Šéfredaktor Bárdy: Najpodozrivejší je Kočner

„Verím, že veci sa naštartovali k lepšiemu a že aj personálne zmeny na polícii vedú k tomu, aby sa očistili inštitúcie a stali sa vierohodnými,“ konštatoval Bárdy s tým, že štát stále daňovými podvodmi príde ročne asi o 200 miliónov eur.
Bárdy europoslancom povedal, že za najpodozrivejšieho z objednania Kuciakovej vraždy považuje on a jeho kolegovia Mariana Kočnera, ktorý je momentálne vo väzbe za ekonomickú trestnú činnosť.
Kuciak podľa neho odhaľoval práve jeho podvody, takže pre Mariana Kočnera bol veľmi nebezpečný. Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili v obci Veľká Mača 21. februára 2018.
Pýtali sa na Donovaly
Europoslanci z viacerých politických frakcií europarlamentu sa zaujímali o viaceré súvislosti spojené s vraždou Kuciaka a jej vyšetrovaním, ale aj o "kauzu Donovaly", spojenú s menom Kočnera, a prepojenia na schránkovú firmu na Malte.
Pýtali sa na aktivity talianskej mafie a drogovú stopu belgických kriminálnikov s talianskymi koreňmi, na možnosti spolupráce slovenských vyšetrujúcich orgánov s Europolom, na ochranu novinárov a oznamovateľov prípadov korupcie na Slovensku či spoluprácu s EPPO.
Prokurátor Žilinka bol vyzvaný, aby objasnil pozadie úkladnej vraždy, ktorej terčom sa mal stať spolu s prvým námestníkom Generálnej prokuratúry Petrom Šufliarskym.
"Je to chúlostivá záležitosť, nemôžem však poskytnúť viac informácií pre prebiehajúce vyšetrovanie," odpovedal Žilinka na pôde výboru TAX3.
Podvody s eurofondami
Žilinka európskych poslancov informoval, že vlani prokuratúra stíhala 77 osôb za poškodzovanie záujmov EÚ, čo je o 25 osôb viac než rok predtým.
Išlo väčšinou o podvodné využívanie fondov EÚ.
Za daňové trestné činy stíhali 93 osôb v prípadoch, kde je spôsobená škoda vyššia ako 6,6 milióna eur. Sú medzi nimi aj verejne známi podnikatelia. Ako príklad uviedol prípad zločineckej skupiny stíhanej za krátenie dane o 28 miliónov eur.
Obvinených bolo 63 osôb za 105 skutkov súvisiacich s vytvorením fakturačných reťazcov firiem, ktoré nepravdivo deklarovali nákup a predaj reklamných služieb.
Ďalších päť páchateľov stíhajú za daňový podvod, keďže si neprávom uplatnili vratku DPH, čím štát ukrátili o 7,3 milióna eur v súvislosti s obchodom s brazílskym kuracím mäsom.
Orgány činné v trestnom konaní podľa Žilinku v roku 2018 v súvislosti s ekonomickou kriminalitou zaistili majetok v hodnote 56,6 milióna eur.
Daňové úniky ako problém celej EÚ
Diskusiu moderoval český europoslanec Petr Ježek z politickej skupiny európskych liberálov (ALDE). Uviedol, že štvrtkové vypočutie bolo iba jedným z ďalších zdrojov informácií o situácii na Slovensku.
Ježek spresnil, že štvrtkové vypočúvanie v EP upozornilo na to, že veľkým problémom Slovenska sú podvody s DPH, a preto aj táto otázka bude predmetom záverečnej správy výboru TAX3.
"Potvrdzuje sa stará pravda, že nezávislí novinári a nezávislá justícia sú prvou líniou obrany demokracie," uviedol s odkazom na médiá a úrady na Slovensku, ktoré bojujú proti finančným a daňovým podvodom.
Slovenská poslankyňa Monika Smolková (Smer) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) v súvislosti s daňovými podvodmi dodala, že ide o celoeurópsky problém, a spresnila, že daňové úniky v EÚ sú také veľké, že každý rok vyjdú po 2000 eur na každého občana Únie.
Výbor TAX3, ktorý bol založený na vyšetrenie daňových a finančných podvodov vnútri Európskej únie (EÚ), ukončí svoju činnosť o mesiac.
Informácie, ktoré jeho členovia zozbierali počas ročného mandátu vrátane tých o situácii na Slovensku, europarlament vypracuje vo forme odporúčaní pre Európsku komisiu, aby prijala vhodné právne opatrenia týkajúce sa napríklad povinnej výmeny informácií na predchádzanie daňovým a finančným zločinom, aby sa zabránilo karuselovým podvodom a uľahčilo sa bilaterálnym dohodám medzi krajinami a aby došlo k rozšíreniu kompetencií Európskej prokuratúry (EPPO).