BERLÍN. Tisíce nemeckých školákov neúčasťou na výučbe demonštrujú za čo najrýchlejší odklon od uhoľnej energie.
Protest, ktorý sa pre niektorých z nich už stal piatkovou tradíciou, sa tento piatok časovo kryje so zrejme záverečným rokovaním takzvanej uhoľnej komisie v Berlíne. Komisia má stanoviť konečný dátum pre využívanie energie z uhlia.
Klimatické zmeny nečakajú, kým doštudujeme
"Klimatické zmeny nečakajú na to, kým dokončíme školu. Sú už dlho reálnym ohrozením našej budúcnosti. Avšak naši politici nerobia nič, aby klimatickú krízu odvrátili. Preto odteraz štrajkujú žiaci," vysvetľuje nemecká mládež svoju akciu, ktorá je súčasťou celosvetovej kampane Piatky pre budúcnosť (Fridays For Future).
Dnešného protestu v Berlíne, kde zástupcu žiakov prijal aj minister hospodárstva Peter Altmaier (CDU), sa podľa organizátorov zúčastňuje približne 6000 ľudí, ďalších 3000 demonštrantov sa zišlo v Mníchove.
Názor, že Nemecko by malo čo najrýchlejšie prestať používať uhoľnú energiu, ktorá je veľkým zdrojom emisií oxidu uhličitého (CO2), zastáva aj väčšina obyvateľov spolkovej republiky.
Čo najrýchlejší odklon od uhlia si z dôvodu ochrany klímy a prírody želá 59 percent Nemcov, 36 percent to vidí inak, ako ukazuje aktuálny prieskum verejnej mienky pre televíziu ARD.
Loading
...
Na východe krajiny nesúhlasia
Výrazne odlišný pohľad na budúcnosť uhlia majú obyvatelia trojice východonemeckých spolkových krajín - Brandenburska, Saska a Saska-Anhaltska - kde sa ešte ťaží hnedé uhlie.
Pomalšie tempo odklonu by volilo 61 percent z nich, pre čo najväčšiu rýchlosť by zahlasovalo 34 percent obyvateľov.
Práve budúce štrukturálne zmeny v týchto krajinách a ich financovanie sú niektorými z hlavných bodov, na ktorých sa ešte takzvaná uhoľná komisia musí dohodnúť.
Vzhľadom na niekoľko nezhôd je ale možné, že jej dnešné zasadnutie nakoniec nebude posledným a zíde sa ešte raz v budúcom týždni, aby svoju činnosť uzavrela.
Okrem odporúčania týkajúceho sa trojice východonemeckých krajín, ktoré požadujú okolo 60 miliárd eur na najbližších 30 rokov, sa čaká predovšetkým na konečný dátum pre využívanie energie z uhlia, s ktorým komisia príde.
Pozorovatelia najčastejšie tipujú, že to bude rok 2035.