BERLÍN. Plánovaný odklon Nemecka od uhoľnej energie by nemal byť kompenzovaný dovozom jadrovej energie zo susedných štátov.
"Chceme zabezpečiť trvalú energetickú bezpečnosť," povedal v pondelok televíznej stanici ZDF nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier a dodal: "Nechceme dovážať lacnú jadrovú elektrinu zo susedných štátov."

Na tom, že Nemecko prestane používať energiu z uhlia, ktoré sa na jeho súčasnom energetickom mixe podieľa asi tretinou, najneskôr do konca roku 2038, sa v sobotu dohodla takzvaná uhoľná komisia.
Navrhla tiež, že regióny, na ktoré bude mať ústup od uhoľnej energie najväčší dopad, v budúcich dvadsiatich rokoch dostanú 40 miliárd eur vo forme štrukturálnej pomoci.
Nemecko, kde sa už vlani prestalo ťažiť čierne uhlie, sa s energiou z fosílnych palív lúči, aby znížilo emisie oxidu uhličitého (CO2) a dodržalo svoje klimatické záväzky.
Robí tak v rovnakej dobe, kedy zatvára tiež jadrové elektrárne. Posledná z nich bude odpojená zo siete v roku 2022.
Preto komisia počíta s tým, že prinajmenšom dočasne elektrina zdražie. Aby to nemalo prílišný vplyv na občanov, chce komisia, aby rozdiel pokryl vládny príspevok vo výške najmenej dvoch miliárd eur ročne.
Ďalšie peniaze budú potrebné na odškodnenie prevádzkovateľov uhoľných elektrární, ktorí ich uzavrú predčasne.
Kritici: Je to riskantný experiment
Návrh vyvolal vlnu kritiky. Denník Münchner Merkur v pondelok vo svojom úvodníku označil tento plán za "riskantný experiment".
"Najprv jadrová energia, teraz uhlie. Štvrtá najväčšia ekonomika sveta sa týmto dvojitým ústupom (od výroby energií z jadra a uhlia) pustila do riskantného experimentu," hlásajú noviny.
Poukazujú pritom na fakt, že zatiaľ čo prínosy tohto plánu sú diskutabilné, dlhodobé dôsledky sú vážne: koniec výroby elektriny z uhlia prinesie obrovské bremeno na plecia občanov a podnikov, ohrozí konkurencieschopnosť ekonomiky a zvýši závislosť krajiny na ruskom plyne.
Len ak sa pridajú ostatní
Podľa novín by sa malo diskutovať o tom, či tento krok skutočne významne prispeje k záchrane klímy. Potom by bolo potrebné zaručiť, aby sa pridali aj partneri v Európskej únii.
V opačnom prípade by ústup Nemecka od uhlia bol jednoducho iba opakovaním chyby, ktoré vláda urobila s rýchlym vycúvaním z jadrovej energie.
Samotné Nemecko nemôže zachrániť klímu. Najmä nie s drahými a neefektívnymi koncepciami, dodali noviny.