WASHINGTON. Americké úrady v pondelok formálne obvinili čínsku telekomunikačná spoločnosť Huawei a jej finančnú riaditeľku Meng Wan-čou z podvodov a ďalších trestných činov.
Washington vzniesol obvinenia v súvislosti so žiadosťou o jej vydanie z Kanady, kde bola zadržaná na základe amerického zatykača, informovali médiá.
Obvinenia voči Huawei Technologies, Meng Wan-čou a dvom dcérskym spoločnostiam sa týkajú porušenia amerických i medzinárodných sankcií voči Iránu.
USA zároveň obvinili v pondelok Huawei aj v ďalšom prípade - z krádeže obchodných tajomstiev spoločnosti T-Mobile.
Obvinenia boli zverejnené tesne pred kľúčovými dvojdňovými obchodnými rokovaniami medzi USA a Čínou, ktoré sa majú začať vo Washingtone. Analytici pre oblasť obchodu uviedli, že to môže zhoršiť perspektívu prelomu v rokovaniach.
Huawei mal porušovať zákon

Pre kauzu v posledných týždňoch pritom vzrástlo napätie v americko-čínskych vzťahoch.
"Huawei a jej poprední manažéri opakovane odmietali rešpektovať americké zákony," uviedol podľa agentúry Reuters k obvineniu riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Christopher Wray, podľa ktorého sa čínsky výrobca telefónov "systematicky snažil kradnúť cenné obchodné tajomstvá".
"Vznesené obvinenia by mali byť pre americké úrady varovaním, aby starostlivo zvažovali riziká vyplývajúce zo zapojenia podobných firiem do telekomunikačnej infraštruktúry," vystríhal Wray.
Riaditeľka Huawei klamala

Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo Mengovú a Huawei z bankových a internetových podvodov, marenia spravodlivosti, sprisahania za účelom prania špinavých peňazí a z porušovania medzinárodných sankcií voči Iránu.
Podľa amerických žalobcov používala spoločnosť Huawei na predaj v Iráne svoju hongkonskú dcérsku firmu Skycom, pričom samotná Mengová americké banky zavádzala v tom, že im tvrdila, že Huawei a Skycom sú dve samostatné spoločnosti.
Prokuratúra okrem tohto tvrdí, že spoločnosť Huawei odcudzila spoločnosti T-Mobile obchodné tajomstvá vrátane informácií o technológii Tappy, ktorú používala na testovanie smartfónov.
Keď sa čínsku spoločnosť firma T-Mobile US pokúšala žalovať, bránila Huawei podľa obvinenia výkonu spravodlivosti. Súd už v tejto civilnej žalobe dospel predvlani k verdiktu, že sa čínska spoločnosť nezákonne zmocnila obchodného tajomstva, ale rozhodol, že tak neurobila "úmyselne a s nekalým zámerom".
Mengovú zadržali v Kanade

Mengovú, ktorá je dcérou zakladateľa firmy Žen Čeng-feja, kanadská polícia zadržala začiatkom decembra vo Vancouveri na žiadosť Spojených štátov.
Súd ju neskôr prepustil na kauciu.
Čína vyzvala USA, aby zrušili zatykač a neusilovali o jej vydanie.
Podľa čínskych médií sa Washington snaží potlačiť spoločnosť Huawei a obmedziť jej globálnu expanziu.
Spoločnosť Huawei uviedla, že nespáchala žiadny z trestných činov uvedených v žalobe a že si nie je vedomá žiadneho pochybenia zo strany svojej finančnej riaditeľky. "Veríme, že súdy v USA vo finále dospejú k rovnakému záveru," dodala.
Upozornila, že chcela o obvineniach rokovať s americkými úradmi, ale jej žiadosť bola odmietnutá.
Čína po zatknutí Mengovej zadržala kanadského podnikateľa Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga pre podozrenie z aktivít ohrozujúcich národnú bezpečnosť.
Ďalšiemu Kanaďanovi odsúdenému za pašovanie drog zmenil súd po zatknutí Číňanky pôvodný trest 15 rokov väzenia na trest smrti.