BRATISLAVA. Nie je vylúčené, že problémové mäso z bitúnku v Poľsku je aj na Slovensku.
Uviedla to šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Gabriela Matečná (SNS) v reakcii na praktiky poľského bitúnku, ktorý je podozrivý z nelegálneho obchodu s chorým dobytkom.
"Včera som to videla prvýkrát, keď som mala bilaterálne rokovanie s českým (agro)ministrom, ktorý mi ukázal čo sa deje. Vyzvali sme poľského (agro)ministra, aby na to reagoval. Je to nehoráznosť," zdôraznila.
Predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski nemá vzhľadom na svoju pracovnú cestu na Slovensku poznatky o škandále s hovädzím mäsom v Poľsku. Uviedol to v reakcii pre agentúru SITA v utorok počas rokovania NR SR, ktorého sa zúčastnil ako hosť.
"Je to správa, o ktorej nemám poznatky, a tak sa k nej nebudem vyjadrovať. V posledných dňoch som bol mimo Varšavy, a preto mi nenáleží túto správu komentovať," uviedol.
Matečná kritizuje predaj mäsa pred obecnými úradmi

Matečná podľa svojich slov nevie, či sa problémové mäso z Poľska dostalo na slovenský trh.
"Preto vyzývam všetkých, ktorí kupujú mäso zo všelijakých pokútnych predajov po slovenských dedinách. Takémuto predaju často napomáhajú aj starostovia obcí, vytvárajúci priestor na predaj pred obecnými úradmi," poznamenala.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) v súvislosti so škandálom varovala pred neoficiálnymi predajnými miestami.
„Prikláňame sa k názoru Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, ktorá už avizovala, že rizikom sú najmä pohraničné oblasti Slovenska s Poľskom a neoficiálne predajné miesta – trhy, pojazdné dodávky, predaj z tretej ruky," reagoval na situáciu predseda SPPK Emil Macho.
Hlavný hygienik Ján Mikas odporučil, aby prevádzkovatelia odoberali len zdravotne bezpečné mäso od oficiálnych dodávateľov riadne registrovaných v databáze dodávateľov mäsa na slovenský trh.
Ján Mikas vyzval aj regionálne úrady verejného zdravotníctva, aby zvýšili kontroly vysledovateľnosti hovädzieho mäsa v zariadeniach spoločného stravovania a zamerali sa najmä na priame dodávky mäsa z Poľska, ale i nakupované v predajniach mäsa.
"Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR situáciu pozorne monitoruje a je v kontakte so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (ŠVPS) SR. Doposiaľ neboli prijaté žiadne oficiálne informácie od ŠVPS o dodaní inkriminovaného mäsa na trh v Slovenskej republike," uviedol ÚVZ.
"My nevieme vylúčiť, že takéto mäso na Slovensku nie je. Znovu apelujem na spotrebiteľa: Kupujte slovenské potraviny, teda tam, kde to máme ošetrené, kde vieme, že potravina prešla našou kompletnou kontrolou od chovu, cez porážky, cez spracovanie mäsa až na pulty," podčiarkla ministerka Matečná.
Predmetná kauza je podľa Matečnej "škandál, ktorý bude mať určite dohru nielen v samotnom Poľsku, ale bude sa ním zaoberať aj Rada agroministrov EÚ".
Choré zvieratá nevedeli ani stáť
Poľská polícia vyšetruje bitúnok podozrivý z nelegálneho obchodu s chorým dobytkom, ktorého praktiky tajne nafilmoval reportér televízie TVN24.
O škandále, ktorý v ostatných dňoch otriasa Poľskom, informovala aj britská stanica BBC.
Hlavný poľský veterinár Panel Niemczuk v pondelok uviedol, že reportáž, ktorú uplynulú sobotu odvysielala poľská televízia TVN24, odhaľuje "nelegálne aktivity, aké bitúnok vykonával zámerne v noci, aby sa vyhol úradnému dohľadu".
Reportér televízie TVN24 zachytil viditeľne choré kravy, ktoré privážali v nákladiakoch na bitúnok, pričom často nevedeli ani stáť na vlastných nohách.
Kam po porážke odviezli ich mäso, nie je jasné. Ťažkosti s jeho vystopovaním však podnietili poľské úrady k stiahnutiu viacerých mäsových výrobkov z predaja, priblížila BBC.