BRUSEL. Európska investičná banka, úverová inštitúcia Európskej únie (EÚ), minulý rok znížila objem pôžičiek o takmer 20 percent. V roku 2019 plánuje udržať financovanie na podobnej úrovni ako vlani, teda približne 60 miliárd eur.
Banka sa tiež pripravuje na všetky scenáre brexitu, vrátane odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody na konci marca. Ostatných 27 štátov EÚ by po brexite malo vyplniť kapitálovú medzeru spôsobenú odchodom Británie z bloku.
A to aj v prípade, že dôjde k brexitu bez dohody, ktorý by prinesie náhly pokles jej príjmov, povedal Werner Hoyer na tlačovej konferencii.
Hoyer uviedol, že zníženie úverov v roku 2018 bolo spôsobené lepšími hospodárskymi podmienkami v EÚ, ktoré umožnili banke investovať menej a sústrediť sa na rizikovejšie a výnosnejšie projekty.
Napriek známkam spomalenia v niekoľkých ekonomikách EÚ by banka v tomto roku chcela zachovať podobnú úroveň financovania ako vlani.
Banka príde o jedného z najväčších akcionárov
Odchod Británie z bloku pripraví banku o jedného z jej najväčších akcionárov a o kapitálový príspevok 3,5 miliardy eur (od Británie) a vypovedateľný kapitál vo výše 35 miliárd eur, ktoré sú kľúčové pre to, aby si udržala najvyšší rating AAA.
Tento rozdiel v kapitálových príspevkoch bude pokrytý z rezerv banky, povedal Hoyer, zatiaľ čo medzeru vo vypovedateľnom kapitále pokryje 27 členov EÚ.
Dohodu o vyplnení medzery sa už podarilo dosiahnuť na technickej úrovni, ale musia ju formálne schváliť ministri financií EÚ.
Kompromis s Poľskom
Podľa Hoyera formálna dohoda bude spečatená po tom, keď bude jasné, akú podobu bude mať brexit.
Dohodu medzi štátmi EÚ brzdili odlišné predstavy o budúcom rozdelení podielu, pričom Poľsko sa snažilo o väčší podiel - čo by mu prinieslo väčšie právomoci.
Dosiahnutý kompromis predpokladá mierne zvýšenie pre Poľsko a menšie zvýšenie kapitálu pre Rumunsko a možno aj pre Luxembursko.