BRATISLAVA. V roku 2018 sa na realizáciu projektu "Pripravený na prácu" celkovo vyčerpalo 4,77 milióna eur.
Z toho 4,37 milióna eur (tzv. kurzovné) bolo uhradených externému poskytovateľovi zabezpečujúcemu realizáciu vzdelávacích programov a 402 769,43 eur bolo uhradených uchádzačom o zamestnanie (UoZ) (príspevky na cestovné a stravné).
Vyplýva to z Informácie rezortu práce (MPSVR) k opatreniam na odstránenie bariér pre trvalo udržateľný rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku, ktorou sa v stredu zaoberala a vzala na vedomie vláda.
Dvojfázové vzdelávanie
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny realizuje projekt "Pripravený na prácu" podľa zákona o službách zamestnanosti v dvoch fázach.
V rámci prvej fázy sa realizuje vzdelávací program Inkluzívne vzdelávanie, zameraný na zvýšenie kompetencií potrebných pre ľahšie umiestnenie účastníkov projektu v oblasti strojárskej a automobilovej výroby.
Po absolvovaní Inkluzívneho vzdelávanie budú UoZ pripravení na pracovnú pozíciu operátor výroby. Do prvej fázy má byť postupne zaradených 20 000 uchádzačov o zamestnanie. Realizácia Inkluzívneho vzdelávania začala 28. mája 2018.
Druhá fáza projektu bude zameraná na odborné vzdelávanie v akreditovaných vzdelávacích programoch (Mechatronik, Priemyselný mechanik, Nástrojár, Mechanik prípravkov, Elektrotechnik automatizačnej techniky, Auto-elektrikár, Auto-mechanik, Mechatronik v automobilovom priemysle, Pracovník logistiky a skladového hospodárstva, Operátor CNC strojov, Obrábač kovov, Strojný mechanik - zámočník a Pracovník automatizácie v strojárskej výrobe).
Cieľovou skupinou budú vybraní účastníci z prvej fázy v celkovom počte 3100 UoZ.
Zatiaľ viac ako päťtisíc ľudí
Do programu Inkluzívne vzdelávanie, ktorý je zameraný na ľahšie umiestnenie nezamestnaných v oblasti strojárenskej a automobilovej výroby, sa vlani zapojilo 5 383 uchádzačov o zamestnanie, z toho bolo 1902 žien a 3481 mužov.
Vzdelávací program úspešne ukončilo a certifikát na pozíciu operátora výroby získalo 3 770 jeho účastníkov.
"Z celkového počtu úspešných účastníkov Inkluzívneho vzdelávania bolo vyradených 1 178 uchádzačov o zamestnanie z evidencie, z toho sa na trhu práce umiestnilo 978 uchádzačov o zamestnanie," uvádza sa v informácii o plnení uznesenia vlády k opatreniam na odstránenie bariér pre trvalo udržateľný rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku.
Vláda sa zaoberala aj
- Vláda odsúhlasila masívnu rekonštrukciu banskobystrickej fakultnej nemocnice.
- Medzi priority Slovenska patrí nárast výšky viacročného finančného rámca EÚ. Všetky členské štáty Únie by mali podľa rezortu diplomacie prispievať do rozpočtu EÚ viac ako v súčasnosti. Prioritou Slovenska má byť tiež výrazné zjednodušenie pravidiel pre realizáciu projektov spolufinancovaných z rozpočtu EÚ a zosúladenie pravidiel. Tiež by mali byť zachované dostatočné a primerané zdroje pre Spoločnú poľnohospodársku politiku a významným bodom je aj urýchlenie konvergencie priamych platieb. "SR nepodporuje navrhované výrazné zníženie rozpočtu Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu. Zníženie finančnej alokácie pre Spoločnú poľnohospodársku politiku bude mať na SR výrazný dopad ako v oblasti pôdohospodárstva, tak i v oblasti ochrany životného prostredia," uvádza sa v Rámcovej pozícii SR k viacročnému finančnému rámcu EÚ po roku 2020 z dielne Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ), ktorú v stredu schválila vláda.
- Delegáciu Slovenska na mimoriadnom stretnutí strán Dohovoru o posudzovaní vplyvov na životné prostredie presahujúcich hranice štátu (SEA) a zároveň stretnutí strán Protokolu o strategickom environmentálnom hodnotení (Espoo) povedie minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), prípadne ďalší člen delegácie. Stretnutie sa uskutoční 5. - 7. februára v Ženeve.