BRATISLAVA. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zaznamenal v rokoch 2018 a 2019 nárast podaní spotrebiteľov proti internetovým obchodom www.theperfumshop.world, www.parfumy.website, www.vonnyparfum.club a https://outletparfemy.com, ktoré v slovenskom a v českom jazyku ponúkajú napodobeniny parfumov výrobcov známych svetových značiek.
V podmienkach predaja uvádzajú, že vyobrazené originálne parfumy na stránke slúžia výlučne pre porovnanie a predajca nevlastní ich licencie. Informuje o tom hlavný hygienik Ján Mikas.
Na webových stránkach nie je uvedený kontakt na prevádzkovateľa obchodu alebo prevádzkovateľom je spoločnosť mimo územia Slovenska (najčastejšie Global Distribution Solutions z USA).
Niektoré z obchodov sú zaregistrované v Paname alebo Spojenom kráľovstve.
Po vrátení tovaru nevráti peniaze
Spotrebitelia poukazujú na to, že sľubované luxusné parfumy sú v skutočnosti parfumované vody, naplnené v jednoduchých "low cost" fľaštičkách, zabalené v papierovom obale bez celofánového prebalu, označené iba číslom vône bez povinných údajov podľa článku 19 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov.
Predávajúci podľa podaní buď neumožňuje spotrebiteľom odstúpiť od zmluvy, alebo len v deň objednávky.
Na odstúpenie od zmluvy do 14 dní bez udania dôvodu nereaguje a po vrátení tovaru nevráti peniaze.
Navyše, po realizácii platby za objednaný tovar predávajúci prestane komunikovať.
Treba sa obrátiť na spotrebiteľské centrum
ÚVZ SR preto odporúča spotrebiteľom dôkladne zvážiť rozhodnutie zakúpiť si parfumy v uvedených internetových obchodoch.
Ďalej upozorňuje, že kontrolná činnosť orgánov verejného zdravotníctva je v rámci ich kompetencií zameraná len na podnikateľské subjekty so sídlom na území Slovenskej republiky a nie sú oprávnené vymáhať platby za nedodaný, respektíve vrátený tovar.
Pri problémoch s obchodmi z iných členských štátov Európskej únie sa môžu spotrebitelia obrátiť na Európske spotrebiteľské centrum na Ministerstve hospodárstva.
ÚVZ upozorňuje aj na nebezpečné výrobky
Úrad verejného zdravotníctva varuje pred nebezpečnou farbou na vlasy aj farbami na tetovanie. TASR informoval hlavný hygienik Ján Mikas. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," upozornil.
ÚVZ upozorňuje, že nebezpečnou môže byť farba na tetovanie Rosa - Hot Pink značky Eternal Ink pôvodom z USA. Výrobok obsahuje aromatický amín - Anisidine, ktorý by sa nemal nachádzať vo výrobkoch na tetovanie.
"Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make-up," uvádza ÚVZ.
Upozorňuje tiež na nebezpečnú farbu na vlasy Color Mate značky Color Mate s čiarovým kódom 8906016050843. Päť hliníkových vreciek obsahuje prášok na farbenie vlasov a pochádza z Indie.
"Výrobok obsahuje látku barium peroxide (13,6 g/100g) a nedostatočné množstvo oxidačného činidla na zabezpečenie úplnej reakcie látok v pripravovanej zmesi. V dôsledku nedostatočnej reakcie dochádza k vzniku látok 1,4-Phenylenediamine a 4-aminophenol, ktoré majú vysoký alergénny potenciál, čo môže predstavovať riziko pre zdravie," varujú hygienici.
Nebezpečenstvo predstavuje aj farba na tetovanie s názvom Caramel značky Eternal Ink z USA.
"Výrobok obsahuje látky Anisidine (74 mg. kg-1) a Toluidine (67 mg. kg-1), ktoré by sa nemali nachádzať vo výrobkoch na tetovanie. Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make-up," uzatvára ÚVZ.
Nebezpečné kozmetické výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Taliansku a v Nemecku.