IVACHNOVÁ. Takmer tristo kilogramov mäsa z rizikového bitúnku v Poľsku bolo distribuovaných do reštaurácií a škôl na Slovensku.
Na brífingu v Ivachnovej o tom vo štvrtok informoval ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš.
Podľa Bíreša zatiaľ nevedno, či bolo mäso z chorých zvierat.
"Podľa vyjadrenia poľskej autority neprebiehali úradné kontroly tak, ako mali, takže sa nedá garantovať bezpečnosť mäsa."
Jednu zo slovenských prevádzok ani neschválili

Dodávky mäsa z inkriminovaného poľského bitúnku mali traja spracovatelia na východe Slovenska - v Bardejove, Gaboltove a Bidovciach.
Podľa Bíreša jedna z týchto prevádzok ani nebola schválená.
Na základe distribučného listu je deklarácia, že všetko mäso išlo do zariadení verejného stravovania.
"Systém garancie poľského mäsa znovu stratil na hodnote. Nie je to prvýkrát. Ťažko povedať, či títo traja dovozcovia prijali mäso preto, lebo ich oslovila cena, ale určite to nebola zdravotná bezpečnosť a kvalita mäsa," povedal ústredný riaditeľ ŠVPS.
"Veľmi ma mrzí, že to išlo do verejného stravovania. Najmä ma mrzí to, že je tam citlivá skupina detí, ktoré toto mäso konzumovali," skonštatoval Bíreš.
Dodal, že informácie už posunuli Úradu verejného zdravotníctva, ktorý ich prešetruje.
Hygienici informácie prešetrujú
Doposiaľ z poskytnutých údajov od ŠVPS vyplýva, že mäso bolo dodané do troch školských stravovacích zariadení v Košickom kraji, jedného školského stravovacieho zariadenia v Prešovskom kraji a dvoch reštaurácií v Košickom kraji a dvoch reštaurácií v Prešovskom kraji.
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) intenzívne kontroluje, či sa hovädzie mäso z Poľska nenachádza aj v iných zariadeniach spoločného stravovania.
TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
Aj do maloobchodov
"Pri kontrolách a overovaní údajov sa zistilo dodanie nielen do zariadení spoločného stravovania - reštaurácií, školských, predškolských zariadení, ale aj do maloobchodných prevádzok, ktorých kontrola nespadá do kompetencií regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR," spresnila Račková.
Hygienici podľa jej vyjadrenia "okamžite" po získaní informácií od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) začali vykonávať cielené kontroly v predmetných zariadeniach so zameraním sa na výskyt inkriminovaného hovädzieho mäsa, zabezpečenie jeho stiahnutia z trhu, zistenie spôsobu likvidácie a zistenie jeho prípadnej ďalšej distribúcie.
Podľa Račkovej po získaní výsledkov kontrol hygienikov z príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva bude ÚVZ verejnosť informovať.
Vo štvrtok prišli od Poliakov nové varovania
"Prostredníctvom systému rýchleho varovania sme dňa 31. januára 2019 dostali informáciu o ďalších dodávkach hovädzieho mäsa na územie SR," upozornila veterinárna a potravinová správa na svojej webovej stránke.
Podľa veterinárov ide o prevádzky: Marta Ivanová, Čečejovce, ul. Košická 2 - sklad potravín, Zahorecz Jozef, Levice, ul. Ľudovíta Štúra 10 - predajňa, Robert Csatari Mäso-Údeniny, Jelšava, ul. Štefánikova 359 - predajňa, Eva Odreašova Kysucké Nové Mesto ul. Hviezdoslavova 60 - predajňa, Mäsiarstvo u Urbánka, Trenčín Nám. Sv. Anny 15 a Bistiak Vladimír, Varín ul. Martinčeka 62 - predajňa.
"V týchto prevádzkarniach budú vykonané úradné kontroly príslušnými regionálnymi veterinárnymi a potravinovými správami," dodala ŠVPS.
Od utorka prebiehajú rozsiahle kontroly

Po prevalení kauzy spustili na Slovensku veterinári a hygienici rozsiahle kontroly.
"Ukázalo sa ako správne, že Slovenská republika začala hneď v utorok (29. 1.) robiť kontroly napriek tomu, že zodpovedné poľské orgány informovali, že toto mäso sa nevyváža do členských krajín. Spotrebiteľom odporúčam zastaviť konzumáciu poľskej hovädziny vzhľadom na to, že dôveryhodnosť poľských veterinárnych úradov je zdiskreditovaná. Siahnite radšej po slovenskom mäse, ktoré je plne pod kontrolou," uviedla ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Gabriela Matečná (SNS).
Podľa Matečnej sa mäso z inkriminovaného bitúnka dostalo do deviatich krajín Európskej únie. Podľa Poliakov je číslo ešte vyššie.
Hlavný poľský štátny veterinárny lekár Pawel Niemczuk uviedol, že približne 2 500 kilogramov mäsa z chorého hovädzieho dobytka, ktorý sa na bitúnok dostal nelegálne, sa exportovalo do desiatich iných krajín Európskej únie.
Mäso z tohto dobytka sa podľa hlavného poľského štátneho veterinárneho lekára vyviezlo aj na Slovensko, do Fínska, Maďarska, Estónska, Rumunska, Švédska, Francúzska, Španielska, Litvy a Portugalska.
Ministerka na brífingu zároveň avizovala, že v piatok 1. februára sa stretne s poľským veľvyslancom na Slovensku, aby ozrejmil celú situáciu.
Poľské kontrolné orgány uviedli, že bitúnok zodpovedný za nedodržanie predpisov bol uzavretý.
Investigatívni novinári z relácie Superwizjera televízie TVN24, ktorí šokujúce video z poľského bitúnku natočili, odhadujú, že v Poľsku sú takýchto bitúnkov stovky.
Poľský minister poľnohospodárstva Krzysztof Ardanowski naopak považuje najnovší prípad zabíjania chorých kráv a obchodovania s ich mäsom za "náhodný incident", ktorý však kazí povesť poľských potravín. Povedal to v stredu v poľskom rozhlase.
Pellegrini vyzval školy, aby kupovali slovenské
Premiér Peter Pellegrini (Smer) vyzval zriaďovateľov materských škôl, základných a stredných škôl, aby nakupovali pre stravovanie detí len mäso, ktoré má pôvod v kontrolovaných slovenských chovoch. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády.
"Na základe zverejnených informácií, podľa ktorých sa na slovenský trh, dokonca do našich škôl, mohlo dostať mäso zo zahraničia pochybnej kvality, chcem vyzvať všetkých zriaďovateľov našich škôlok, základných a stredných škôl, aby od dnešného dňa pre naše deti nakupovali mäso výhradne pochádzajúce zo slovenského chovu, o ktorom máme presnú evidenciu, odkiaľ pochádza a akej je kvality. Zároveň chcem verejne prehlásiť, že ak by ktokoľvek na naše školy a škôlky chcel zaútočiť kvôli tomu, že budú uprednostňovať slovenské výrobky, vláda Slovenskej republiky je pripravená všetkých za takéto konanie v plnej miere ochraňovať," povedal predseda vlády.
SaS postup úradov kritizuje
Hlavný veterinárny lekár Jozef Bíreš pri informovaní občanov o hovädzom mäse z poľského bitúnku v meste Lodž, kde porážali choré kravy, podľa SaS zlyhal.
Mal totiž podľa práva Európskej únie okamžite informovať všetkých občanov Slovenska o vzniknutej situácii, a to aj bez výsledkov podrobných analýz.
Konštatovali to vo štvrtok na brífingu poslankyňa NR SR za SaS Anna Zemanová a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.
„Ešte dnes navrhnem predsedovi agrovýboru Petrovi Antalovi, aby zvolal mimoriadny výbor a aby na ňom informoval o závažnosti situácie. Strana SaS zároveň bude iniciovať zakročenie EÚ voči Poľsku. Vyzývame ministerku Gabrielu Matečnú, aby zakázala dovoz mäsa z Poľska, dokým si nebudeme istí, že je zdravotne nezávadné,“ povedala vo štvrtok Zemanová.