BRATISLAVA. Najskôr Poliaci informovali, že mäso z rizikového bitúnku do zahraničia neputovalo. Ukázalo sa však, že to nebola pravda. Podľa všetkého ho jedli aj na Slovensku zákazníci v reštauráciách či deti v školských jedálňach.
Štátna veterinárna správa na svojom webe rozšírila zoznam slovenských prevádzok, kde sa mohla riziková hovädzina nachádzať. Pribudlo päť predajní a skladov.

O tom, ako funguje obchod s mäsom, hovorí mäsiar MICHAL POLUNC z Oravského Podzámku. S mäsom a mäsovými výrobkami sa zaoberá 33 rokov. Pred rokmi pracoval aj na bitúnku. Pred jedenástimi rokmi si otvoril vlastný obchod a výrobňu.
V rozhovore upozorňuje, že človek pohľadom v predajni neodhalí, či je mäso nezávadné, musel by k nemu privoňať. Na bitúnok môže putovať len také zviera, ktoré tam dôjde po vlastných.
Ako sa mäso dostane do mäsiarstva?
"Mäso si objednám od dodávateľa. Do obchodu musí ísť mäso iba z bitúnkov, pretože tam ho prezrie veterinár. Označí ho oválnou pečiatkou, čo znamená, že je bezpečné. Potom môže ísť do predaja.
Z bitúnku mi mäso pošlú buď po menších častiach, alebo napríklad polovicu býka a potom si ho rozoberám sám. Som patriot a kupujem iba mäso zo Slovenska. Na Orave máme štyri či päť bitúnkov a beriem ho od nich."
Ako viete, že mäso, ktoré dostanete, je bezpečné?
"Všetko prejde kontrolou veterinárov, má oválnu pečiatku. Keby ste mäso kupovali od súkromníka, nemáte istotu, či je bezpečné. Ja považujem mäso z bitúnkov za bezpečné. Nikto si nedovolí niečo spraviť, keď tam má štátny veterinárny dozor."
Odkiaľ sú kravy, ktoré zabíjajú na bitúnkoch?
"Niektoré družstvá, ktoré majú vlastný chov, majú aj bitúnok. Čo si dochovajú, to si aj zabijú. Ďalšia možnosť je, že si bitúnky kravy kupujú. P ri každom zabíjaní však musí byť veterinár. Ak je bitúnok menší, je tam jeden veterinár, ak je väčší, sú dvaja."
Môže ísť chorá krava na bitúnok?
"Družstevník nevie sám posúdiť, či je zdravá, alebo chorá.