VIEDEŇ. Asi tisíc Čechov a Slovákov, ktorí pracujú v Rakúsku a deti majú v zahraničí, na rakúskych súdoch napadla takzvanú indexáciu rodinných dávok.
Podľa nových pravidiel sa od začiatku januára ich výška a miera zliav na dani odvíja od životných nákladov v krajine, kde dieťa žije.
Kvôli tomu vedie s Rakúskom Európska komisia konanie, ktoré môže skončiť až pred únijným súdom. Píše to rakúska tlač.
O desiatky eur menej

Denník Die Presse informuje o prípade slovenskej ošetrovateľky Aleny Konečnej, ktorá pracuje v Štajersku a je matkou 18-ročnej dcéry. Do práce do Rakúska dochádza vždy na dva týždne a nepretržite sa stará o istú seniorku.
Od januára dostáva v dôsledku indexácie o asi 72 eur menej ako predtým.
Obrátila sa na rakúsky súd kvôli tomu, že Rakúsko podľa nej nedodržiava európske právo.
Podľa informácií Inštitútu pre rakúske a európske pracovné a sociálne právo pôsobiaceho na viedenskej ekonomickej univerzite rovnaký krok urobila asi tisícka Čechov a Slovákov, ktorí žijú v pohraničných oblastiach a pracujú v Rakúsku.
Európska komisia dala minulý týždeň Viedni dva mesiace na to, aby nové pravidlá ohľadom výmery rodinných dávok a daňových úľav občanov EÚ vysvetlila.
Rovnaké dane, iné dávky

Upozorňuje na to, že mnoho pracovníkov z iných krajín únie, ktorí v Rakúsku platia rovnaké odvody do systému sociálneho zabezpečenia a majú rovnaké daňové povinnosti ako miestni, obdržalo nižšie dávky len preto, že ich deti žijú v inej krajine.
Podľa komisie ide o otázku spravodlivosti a rovnakého prístupu.
Indexácia sa týka hlavne mnohých opatrovateliek zo zahraničia, ktoré si Rakúšania najímajú vzhľadom na to, že ich služby sú lacnejšie ako služby rakúskych ošetrovateliek.
Klaus Katzianka, šéf agentúry, ktorá sprostredkuje zahraničné opatrovateľky do Rakúska, podľa presse.at tvrdí, že by ich kvôli kráteniu rodinných prídavkov mohlo z práce odísť 20 až 30 percent.
Richter rodičov podporuje
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny plne rozumie rodičom, ktorí sa vo veci indexácie rodinných prídavkov obrátia na rakúsky súd. Slovensko považuje rakúske opatrenie od začiatku za diskriminačné a v rozpore s princípom rovnakého zaobchádzania.
Počká si však na výsledok posúdenia rakúskej legislatívy s európskym právom, reagovalo MPSVR.
"V mene členských štátov je danú vec kompetentná riešiť Európska komisia," upozornila v stanovisku zaslanom TASR hovorkyňa ministerstva Veronika Husárová.
MPSVR ešte pred nadobudnutím účinnosti novej rakúskej legislatívy zvolalo stretnutie ministrov Vyšehradskej štvorky, na ktorom požiadalo eurokomisárku Marianne Thyssenovú "o rýchle a dôkladné preskúmanie súladu rakúskej legislatívy s právom EÚ".