BRATISLAVA. Na Slovensko doviezli až 600 kilogramov mäsa z bitúnkov v Poľsku, kde sa porážali choré kravy.
ČTK to v piatok povedal šéf Slovenskej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.
Rizikové hovädzie mäso z Poľska
Pôvodne úrady odhadovali, že na Slovensko doviezli asi tristo kilogramov poľského mäsa z problematických bitúnkov.

Ministerka poľnohospodárstva Gabriela Matečná oznámila pokračovanie kontrol mäsa, o afére hovorila s poľským veľvyslancom.
Veterinári v stredu informovali o troch odberateľoch rizikového mäsa, vo štvrtok dostali informáciu o ďalších šiestich podnikateľoch.
Mäso na Slovensku skončilo v reštauráciách, školských jedálňach aj v maloobchodných predajniach.
Eurokomisia vyšle inšpektorov
Európska komisia medzitým oznámila, že v pondelok pošle do Poľska skupinu expertov, aby vyhodnotili situáciu v teréne. Povedal to hovorca Komisie a dodal, že problém sa môže týkať celkovo 14 krajín EÚ, do ktorých Poľsko vyváža hovädzie mäso.
Doplnil, že Poľsko na žiadosť Európskej komisie aktivovalo systém na sledovanie a stiahnutie mäsa, ktoré by mohlo byť kontaminované, z predaja.
Slovensko začalo vlastné kontroly mäsa
V reakcii na kauzu slovenskí inšpektori začali kontroly, výsledky laboratórnych testov odobratých vzoriek poľského mäsa budú podľa Bíreša známe budúci týždeň.

Najviac hovädzieho mäsa dováža Slovensko práve z Poľska.
Mesto Trenčín, kam poľské mäso tiež dodali, vydalo podľa médií pokyn základným a stredným školám, aby až do odvolania nepodávali deťom v jedálňach hovädzie.
Matečná sa v piatok kvôli afére stretla s poľským veľvyslancom na Slovensku.
"Sľúbil, že nechajú preveriť aj ďalšie bitúnky. Hovoríme, že zavedenie kamerového systému nestačí. Najdôležitejšia je fyzická prítomnosť veterinárneho lekára, ktorý skontroluje zviera a jeho zdravotný stav pred porážkou," povedala Matečná novinárom.
Podľa ministerky slovenskí veterinári dostali pokyn, aby cez víkend vykonali preventívne kontroly v celom distribučnom reťazci s mäsom a odobraté vzorky poslali na analýzu.
Podľa predošlého oznámenia hlavného poľského veterinára sa z Poľska vyviezlo 2,7 tony hovädzieho mäsa z bitúnkov, kde sa porážali choré kravy.
Najnovšie zistenia slovenských kontrolórov
Úrad verejného zdravotníctva evidoval k 1. februáru do 12.00 h pätnásť zariadení spoločného stravovania (na základe dokumentov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy), do ktorých bolo distribuované hovädzie mäso z inkriminovaného poľského bitúnka.
Mäso sa do zariadení spoločného stravovania (reštaurácie, predškolské, školské zariadenia) dostalo od dodávateľov, ktorých kontrola spadá do kompetencie orgánov štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
"Regionálne úrady verejného zdravotníctva na základe hlásených dodávok skontrolovali štrnásť zariadení spoločného stravovania," informovala Daša Račková z komunikačného referátu ÚVZ.
"Inkriminované hovädzie mäso bolo dodané do skontrolovaných zariadení v celkovom množstve 520 kilogramov," uviedla Račková o zistení kontrolórov.
Ako priblížila, toto mäso bolo použité na prípravu rôznych hotových pokrmov, ako napríklad guláša, hovädzieho vareného s omáčkou či sviečkovej na smotane.
"V danej súvislosti neboli hlásené zo strany konzumentov skontrolovaných zariadení žiadne zdravotné komplikácie," uviedla Račková.
Kontrola jedného zariadenia spoločného stravovania v tomto čase prebiehala, informáciu o možnom dodaní poľského hovädzieho mäsa do tohto zariadenia dostal úrad v piatok 1. februára.
"Pri kontrolách boli zistené rôzne nezrovnalosti ako napríklad nesprávne informovanie zo strany orgánov štátnej a veterinárnej správy (ÚVZ SR boli zaslané za účelom vykonania kontrol aj prevádzky, v prípade ktorých sa pri kontrole zistilo, že nejde o zariadenia spoločného stravovania, ale o predajne potravín, ktorých kontrola nespadá do kompetencií regionálnych úradov verejného zdravotníctva)," poznamenala Račková. Ďalšie nezrovnalosti boli v poskytnutých informáciách o dodaných množstvách hovädzieho mäsa alebo jeho pôvodu.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva podľa ÚVZ neustále vykonávajú intenzívne kontroly po celom Slovensku.
Slovenskí politici propagovali domácu produkciu
Hovorca Európskej komisie podľa agentúry Reuters povedal, že kauza sa môže týkať až štrnástich členských štátov EÚ. Komisia vyšle v pondelok do Poľska kontrolórov.
Poľskú aféru využili slovenskí politici na propagáciu potravín domácej produkcie a vyzvali školy, aby uprednostňovali slovenské výrobky.
"Školy nezriedka hľadia len na nižšiu cenu, ale žiadne peniaze nestoja za to, aby sme hazardovali so zdravím našich detí," povedala Matečná.
Dodala, že školské jedálne nemusia vyberať dodávateľa s najnižšou cenou ponúkaného tovaru.
K uprednostneniu mäsa slovenského pôvodu v školských jedálňach už vo štvrtok vyzval premiér Peter Pellegrini.
Dostalo sa aj do Česka
Mäso z problematických poľských bitúnkov, kde sa porážali choré kravy, sa dostalo aj do Česka.
Podľa českého ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana (za ČSSD) išlo o zhruba 300 kilogramov hovädzieho v Prahe, Varnsdorfe, Novom Bydžove a Kostelci nad Labem.
Jedna zásielka s hmotnosťou 100 kilogramov bola vrátená po apele poľského obchodníka späť do Poľska.
V piatok to povedal na mimoriadnom brífingu.
Ústredný riaditeľ českej Štátnej veterinárnej správy Zbyněk Semerád uviedol, že mäso nemusí byť závadné, ale spracovávalo sa v závodoch, kam išli aj problematické zvieratá.
Český minister vyzval občanov, aby sa poľskému hovädziemu vyhýbali a dali prednosť domácej produkcii.