PEKING. Čínsky sektor služieb januári mierne spomalil, ale udržal si solídne tempo rastu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý súkromné spoločnosti Caixin a Markit uverejnili v nedeľu.
Prieskum ukázal, že index nákupných manažérov (PMI) z čínskeho sektora služieb, ktorý sa podieľa čoraz väčšou mierou na raste druhej najväčšej svetovej ekonomiky, v januári mierne klesol na 53,6 z 53,9 bodu v decembri.
Hodnota indexu sa však udržala pomerne vysoko nad zlomovou hranicou 50 bodov ktorá oddeľuje pokles aktivity v danom odvetví od jej expanzie.
Export posilnil
Zahraničné tržby opäť podporili toto odvetvie čínskej ekonomiky, pričom export služieb dosiahol v januári najrýchlejšie tempo za viac ako rok.
A zároveň čiastkový index nových objednávok v januári stúpol na 52,6 z 52,3 bodu v decembri.
"Odolnosť tohto odvetvia, ktoré sa podieľa vyše 50 % na hrubom domácom produkte (HDP) Číny, je pritom kľúčová pre jej ekonomiku, ktorá sa musí vyrovnať s pretrvávajúcim spomaľovaním výrobného sektora.
Čínske továrne zasiahla dlhodobá reštrukturalizácia priemyslu spojená so snahou o redukciu znečistenia, a tiež obchodný spor Pekingu s USA.
Kľúč k vyhliadkam
Čínska politika na podporu domáceho dopytu a vývoj obchodného sporu tak podľa analytikov "budú naďalej kľúčom k vyhliadkam čínskej ekonomiky".
Kombinovaný PMI pre oba sektory - služby aj výrobu, ktorý spoločnosť Caixin tiež uverejnila v nedeľu, klesol v januári na 50,9 z 52,2 bodu v decembri.
A v piatok (1. 2.) prieskum vo výrobnom sektore ukázal, že jeho PMI sa v januári prepadol hlbšie pod hranicu 50 bodov. A to na 48,3 bodu zo 49,7 bodu v decembri a bol tak najnižší od februára 2016.
Peking v uplynulom roku prijal množstvo opatrení na podporu hospodárskeho rastu.
Znížil napríklad limit pre hotovosť, ktorú banky musia držať ako finančnú rezervu, aby podporil rast úverov, zredukoval dane a poplatky a zvýšil výdavky na infraštruktúru.
Ale kľúčom k zlepšeniu nálady v čínskej ekonomike je vyriešenie obchodného sporu so Spojenými štátmi.