BERLÍN. Nemecko by mohlo vlastniť podiely v kľúčových technologických firmách, aby zabránilo ich prevzatiu zahraničnými investormi.
Vyhlásil to v utorok minister hospodárstva Peter Altmaier v rámci návrhu národnej priemyselnej stratégie.
Až kam to môže zájsť

"Môže to ísť tak ďaleko, že štát dočasne prevezme podiely v danej spoločnosti. Neznárodní ju ani ju nebude riadiť z dlhodobého hľadiska, ale zabráni tomu, aby sa kľúčové technológie predávali a opúšťali krajinu," povedal Altmaier.
Minister tiež uviedol, že na vybudovanie nemeckej siete novej generácie 5G by sa mali použiť len bezpečné technológie. A dodal, že pre všetkých dodávateľov by mali platiť jasné pravidlá.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová totiž v utorok povedala, že Berlín potrebuje záruky, že technológie čínskej spoločnosti Huawei nebudú poskytovať údaje Pekingu predtým, ako povolí ich využitie pri budovaní 5G siete.
Väzby Huawei s Pekingom
Huawei čelí medzinárodnému tlaku a blokádam pre svoje väzby s čínskou vládou a pre podozrenie, že Peking by mohol použiť technológiu Huawei na špionáž.
Nemecká vláda pritom ešte stále nedosiahla spoločný postoj v otázke, či bude nasledovať iné krajiny, ktoré vylúčili Huawei zo svojho trhu pre obavy o bezpečnosť štátu.
Čínski investori v Európe ubúdajú
- Odpor voči čínskym koncernom sa zvyšuje. Po tom, ako ekonomika Číny stráca tempo rastu, chuť jej firiem kupovať európske podniky slabne.
- V roku 2018 čínske spoločnosti vynaložili podstatne menej peňazí na nákup, prípadne získavanie podielov v európskych podnikoch, než rok predtým. V utorok o tom v Stuttgarte informovala podniková poradenská spoločnosť EY. Podľa jej zistení Číňania vynaložili vlani na tento účel iba 31 miliárd USD (27,01 miliardy eur). V porovnaní s predvlaňajškom boli výdavky len polovičné.
- Nemecko spolu s Britániou zostali vlani hlavným cieľov čínskych nákupcov. Číňania vstúpili do koncernu Daimler.
- V súčasnosti klesá nielen hodnota čínskych nákupov, ale aj ich počet. Vlani uskutočnili 196 nákupov, čo bolo medziročne o vyše 50 menej.
- Experti EY rovnako ako iní odborníci vidia príčiny oslabenia čínskej nákupnej aktivity vo viacerých faktoroch. V prvom rade obchodná vojna Pekingu s Washingtonom silno zhoršila náladu v čínskej ekonomike. Jej rast sa spomalil. Navyše mnoho firiem sa zadlžilo. Okrem toho čínski investori narážajú v Európe na rastúcu nedôveru.
- Nemecká spolková vláda v lete zablokovala vstup čínskej štátnej spoločnosti SGCC do nemeckého prevádzkovateľa elektrickej rozvodnej siete.
- V decembri vládna koalícia v Berlíne sprísnila podmienky pre preberanie nemeckých firiem Číňanmi.
- V odvetviach, ktoré majú význam pre národnú bezpečnosť, môže vláda zamedziť predaju firiem svojím vetom v prípade, ak by chcel v nich investor získať podiel viac ako desať percent.
- Súčasná situácia v čínskych investíciách v Európe sa v dohľadnom čase nezmení. "V nasledujúcich mesiacoch dôjde k pomerne slabším čínskym nákupom firiem," uviedol Sun Yi, vedúci čínskeho oddelenia EY.