BRATISLAVA. Najväčšia slovenská webhostingová spoločnosť WebSupport bude čoskoro patriť zahraničným majiteľom.
O predaji slovenskej firmy informoval v pondelok jej spoluzakladateľ Michal Truban, ktorý v spoločnosti vlastní presne polovicu akcií prostredníctvom spoločnosti Trantor Ventures.
Svoj podiel vo firme predávajú aj dvaja menšinoví majitelia Pavel Stano a Ivan Štefunko.
“Dokázal som, že úspešná slovenská firma sa dá vybudovať čestne a čisto, teraz idem naplno do politiky, aby som ukázal, že sa tak dá riadiť aj štát,” napísal o svojom rozhodnutí Truban na sociálnych sieťach aj vo svojom blogu.
Truban zároveň tvrdí, že sa chce sústrediť už len na politiku. Spolu so Štefunkom založili v roku 2017 stranu Progresívne Slovensko, v ktorej chce pôsobiť naďalej.
Bolo ich viac
Spoločnosť WebSupport je spomedzi webhostingových spoločností najväčšou podľa počtu registrovaných internetových domén. Celkovo je registrátorom 173-tisíc domén, čo je štvrtina z celkového počtu slovenských domén.
WebSupport zarába na tom, že podnikateľom aj obyčajným ľuďom prenajíma priestor na svojich serveroch a umožňuje im tak zakladať webové stránky.
Firmu Truban zakladal spolu so Stanom v roku 2004, Štefunko do nej vstúpil len nedávno, v roku 2017. Truban vysvetľuje, že dostali ponuky na predaj svojej spoločnosti od viacerých firiem a to aj zo Slovenska. Ktoré firmy konkrétne mali záujem, nespresnil.
“Rozhodli sme sa ju predať dánskej nadnárodnej spoločnosti Axcel,” vraví Truban. Celkovú hodnotu transakcie neprezradil, pre týždenník Trend iba povedal, že ide o “sumu v dvojciferných miliónoch eur”, teda najmenej desať a najviac 99 miliónov eur.

Nejde pritom o najvyššiu ponuku, ktorú Truban a jeho spoločníci dostali. Viac ako dánska spoločnosť podľa Trubana ponúkol jeden zo slovenských záujemcov. Túto ponuku odmietol vraj preto, že išlo o slovenskú finančnú skupinu “s určitou históriou”.
Predať WebSupport spoločnosti Axcel sa majitelia rozhodli nielen pre jej skúsenosti, úlohu zohrali aj plány Dánov. WebSupport chcú ďalej rozširovať.
Spoločnosť sa stane súčasťou skupiny Loopia Group, ktorá rozvíja webhostingové služby a vo Švédsku je jednotkou.
Axcel ovláda aj českú spoločnosť Active 24, tretiu najväčšiu webhostingovú firmu v Česku, ktorá pôsobí aj na Slovensku. Dánska spoločnosť spravuje kapitál súkromných investorov a momentálne v hodnote 1,9 miliardy eur.
Peniaze za predaj WebSupportu chce Truban aj ďalší dvaja doterajší majitelia investovať práve v skupine Loopia Group. Získajú v nej dvojpercentný podiel. Koľko do nákupu podielu investujú, nespresnil.
V minulosti im zhabali servery
S počtom registrovaných domén rástli v posledných desiatich rokoch WebSupportu aj hospodárske výsledky. Podľa poslednej zverejnenej účtovnej závierky dosiahli za rok 2017 tržby takmer štyri milióny a zisk viac ako 350-tisíc eur.
V roku 2008 boli na porovnanie tržby spoločnosti 125-tisíc eur, pričom dosiahla zisk necelých 500 eur. Truban odhaduje, že tržby za rok 2018 prekonajú päť miliónov eur.
Len tri roky po svojom založení čelil WebSupport prvému veľkému problému, keď polícia firme zhabala servery pre podozrenia v súvislosti s prienikom do siete Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Výpadok vtedy pocítilo vyše tritisíc klientov.
Haščák, Gorila aj elektronizácia
Pre svoju firemnú politiku sa v minulosti dostal WebSupport do konfliktu s finančnou skupinou Penta, keď jej spoločník Jaroslav Haščák žiadal prevádzkovateľov slovenských portálov o zmazanie dokumentu Gorila. Tvrdil, že Gorila je nepravdivá a poškodzuje jeho meno.
WebSupport poskytoval služby viacerým webovým stránkam, ktoré spis Gorila zverejnili, a odmietol zasiahnuť do činnosti portálov.
Súd Haščákovmu návrhu na predbežné opatrenie nevyhovel.
Truban sa v minulosti výrazne vyjadroval aj k míňaniu peňazí na elektronizáciu verejnej správy. Keď sa na informatizáciu na Slovensku minula takmer miliarda eur, spolu s ďalšími ľuďmi z IT prostredia založili platformu Slovensko.Digital.
Platforma nielen kontroluje výdavky na informatizáciu, ale navrhuje aj riešenia. Truban zo združenia odišiel, keď sa začal venovať politike.