PRAHA. Čínska spoločnosť China International Group Corporation (CIGC) sa chystá odísť z mediálnych spoločností Empresa Media a Médea, ktoré patria podnikateľovi Jaromírovi Soukupovi. CIGC prekážajú jeho politické ambície, uviedol český Deník N.
Soukup ČTK povedal, že o takomto zámere čínskej spoločnosti nevie.
Podnikateľ v januári ohlásil založenie hnutia List Jaromíra Soukupa.
Zemanov radca vo väzení
Pod Empresa Media patrí aj TV Barrandov, kde Soukup moderuje niekoľko relácií, vrátane pravidelnej relácie Týden s prezidentem.
CIGC spadá pod holding CEFC, ktorý získal podiel v Soukupovych firmách v roku 2015. O dva roky neskôr spoločnosť oznámila, že podiel vracia, následne sa ale ukázalo, že si ho ponechala.
Momentálne má 49 percent v mediálnej skupine Empresa Media a 30 percent v reklamnej agentúre Médea.
Pôvodne súkromná skupina CEFC vlani kvôli vysokému dlhu upadla do problémov. Zakladateľ firmy a poradca českého prezidenta Miloša Zemana Jie Ťien-ming navyše skončil v čínskom väzení.
Po rýchlom vývoji vlani na jar výkon akcionárskych práv nad CEFC Europe prevzala CITIC, ktorá je štátnou firmou.
Podľa českého Deníka N čínska spoločnosť opustí Soukupove firmy až potom, čo CITIC prevezme aktíva CEFC Europe. To by sa malo stať v marci, uviedol server.
Soukup: O ničom neviem
Do Číny v apríli odletí prezident Zeman a do tej doby má byť celá vec uzavretá. Oficiálne odchod firma nepotvrdila.
"O tom, že by CEFC chcela predať svoje akcie, nemám žiadne správy. A som ten prvý, ktorý by to musel určite vedieť, pretože mám na tieto akcie predkupné práva," uviedol Soukup.
O akcie by vraj prípadne mal veľký záujem, pretože vidí veľkú budúcnosť ako v televíznom vysielaní, tak aj pre rast na reklamnom a mediálnom trhu.
Zdôraznil, že jediná možnosť odchodu z firmy je práve predaj akcií.
"Z firmy sa neodchádza tak, že buchnete dverami a idete. Na to existujú jasné právne predpisy," uviedol Soukup v tlačovom vyhlásení, ktoré ČTK dostala.
Soukupovo hnutie List
Soukup uviedol, že chce so svojím hnutím List brániť národné záujmy pred skorumpovanými politikmi a oligarchmi.

Hnutie sa podľa Soukupa bude uchádzať o záujem voličov, nespresnil ale, či už v májových voľbách do europarlamentu.
Soukup kandidoval v európskych voľbách v roku 2009 za vtedy ním financovanú Demokratickú stranu zelených, ktorá nakoniec získala 0,62 percenta hlasov.
V strane bol dokonca podpredsedom. Na deviatom mieste kandidátky dostal od voličov 72 preferenčných hlasov.
Barrandov stráca miliardu korún
Od samého začiatku existencie je TV Barrandov v strate, za prvých päť rokov dosiahla jej kumulovaná výška viac ako miliardu českých korún (viac ako 38 miliónov eur).
Pre stratu a záporný vlastný kapitál museli akcionári niekoľkokrát zvyšovať základné imanie. Hospodárenie zostalo - s výnimkou roku 2016 - v červených číslach aj potom, čo televíziu prevzal Soukup.
Podľa Českej televízie má spoločnosť Barrandov Televizní Studio, ktorá prevádzkuje TV Barrandov, dlhy vo výške 1,1 miliardy českých korún (vyše 42 miliónov eur).
Podľa údajov českej Asociácie televíznych organizácií skupine Barrandov Televizní Studio klesol vlani celodenný podiel na sledovanosti o 1,7 percentuálneho bodu na sedem percent.
Empresa Media vydáva okrem iného časopisy Týden a Instinkt a ich on-line verzie, ekonomický mesačník Faktor Soukup, bulvárny týždenník Sedmička a dvojtýždenník Exkluziv.