BRUSEL. Rozhodovanie o daňovej politike Európskej únie (EÚ) by sa malo v budúcnosti častejšie dosahovať väčšinovým hlasovaním.
Tento názor podporili v utorok v Bruseli na rokovaní ministrov financií predstavitelia Nemecka a Francúzska.
"Bolo by zaujímavé, keby sme mali viac väčšinových rozhodnutí v daňových záležitostiach, aby sme boli efektívnejší," uviedol francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Tým podporil návrh Európskej komisie (EK).
"Myslím si, že sa javí potreba zlepšiť rozhodovacie procesy v EÚ," dodal nemecký spolkový minister financií Olaf Scholz. Platí to pre zahraničnú, ako aj finančnú politiku spoločenstva.

V oboch oblastiach sa stále dodržuje princíp jednomyseľnosti. Jednotlivé štáty môžu jeho využívaním blokovať rozhodnutia. Európsky parlament (EP) v oboch oblastiach nemá právo spolurozhodovať.
Vo väčšine iných otázok sa prijímajú rozhodnutia podľa väčšinového princípu a Európsky parlament tiež spolurozhoduje.
Česká republika nebude súhlasiť s návrhom na zavedenie hlasovania kvalifikovanou väčšinou v Rade EÚ pri prijímaní odporúčaní v daňovej oblasti, uviedla česká ministerka Alena Schillerová po skončení sa rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli.
"Ja dúfam, že takýto návrh sa nikdy nedostane na pracovný stôl. Vystúpila som veľmi aktívne, a so mnou celý rad ďalších štátov, s odmietavým stanoviskom," uviedla Schillerová pred novinármi.
Podľa jej slov je zmena hlasovania o daňových otázkach "neprijateľná", lebo pre každý štát ide o citlivé veci, ako sú výber daní či rozpočet. "Musíme o nich rozhodovať jednomyseľne. Tak to vyplýva aj zo Zmluvy o EÚ," spresnila ministerka.
Schillerová tvrdí, že členské štáty by mali radšej venovať dostatok energie samotným debatám o daňových otázkach a nie debatám o zmene systému hlasovania.