SME

Pellegrini avizuje zásadný dokument, vyrieši rozdrobenosť pôdy

Na prípravu si vyčlenili dva mesiace.

Premiér Peter Pellegrini.Premiér Peter Pellegrini. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Stretnutie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) za účasti premiéra Petra Pellegriniho prinieslo vo štvrtok dohodu zúčastnených na tom, že vláda prijme zásadný dokument, ktorý bude riešiť komasáciu pôdy.

Slovenský agrorezort si na jeho prípravu vyčlenil približne dva mesiace a dokumentom by sa mali riadiť aj budúce slovenské vlády. Konštatoval to vo svojom vyhlásení po stretnutí premiér Peter Pellegrini.

Prílišná rozdrobenosť

"Máme veľmi veľkú rozdrobenosť pôdy. Preto budem rád, ak začneme čo najskôr vážnu diskusiu o tom, ako má vyzerať dedičské konanie na Slovensku. Vláda prijme zásadný dokument, ktorý sa bude týkať komasácie pôdy. Ide o tisícky katastrálnych území s potrebou enormného množstva peňazí, no je to niečo, čo vláda musí prijať a robiť. Nemá to žiadny súvis s politikou. Bez ohľadu na ďalšie vlády budú musieť politici tento dokument akceptovať, pretože je to záležitosť na 20 až 25 rokov. Ministerka Matečná má moju plnú podporu pri tomto dokumente," uviedol vo štvrtok premiér Peter Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo poľnohospodárstva si dalo na prípravu dokumentu približne dva mesiace.

"Dedičské problémy, ktoré sa tiahnu na Slovensku už 25 rokov, nevyriešime behom týždňa, mesiaca a ani rokov. No čím skôr prijmeme tento dokument, tým skôr môže celá situácia v slovenskom agrosektore s pôdou rýchlejšie napredovať," pokračoval Pellegrini.

Pellegrini: Niektorí farmári len kosia trávu

Ministerka pôdohospodárstva spravila na stretnutí premiérovi podľa jeho slov krátky prehľad, čo všetko sa zmenilo v agropotravinárstve za posledné obdobie.

"Je to dlhý zoznam, ktorý odstraňuje aj pochybenia z minulosti. Situácia v agrorezorte tak môže napredovať. Neznesiem však, aby sa povrávalo, že farmári na Slovensku sú utláčaní a prenasledovaní a nedovolím, aby niekto celý agrosektor zaťahoval do politického boja, a nie do odbornej diskusie. Prijali sme za posledné obdobie veľa opatrení a máme pred sebou ďalšie výzvy. Do roku 2030 chceme odmeňovať agrodotáciami len tých, ktorí niečo reálne robia a nie tých, ktorí len kosia a mulčujú trávu. Cením si všetkých poctivých farmárov a ostatných, ktorí majú nejaké problémy, žiadam, aby ich riešili s nami za rokovacím stolom a nedali sa zatiahnuť do politických bojov," povedal Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Paradox s agrodotáciami

Premiéra na stretnutí zarazil fakt, že čím sa na Slovensku zvyšuje počet žiadateľov o agrodotácie, tým sa zhoršuje poľnohospodárska bilancia.

"Je to slovenský paradox. Nie je to správny trend. Ak hovoríme o chybovosti, z celkového počtu 19 000 žiadateľov sa pochybenia objavujú pri zhruba 100 prípadoch. Menšiu chybovosť má v Európskej únii už len Estónsko. Slovensko je v tomto smere druhé najlepšie. Farmári, ktorí kosia len trávu, musia dostávať menej ako ľudia, čo niečo produkujú," dodal Pellegrini.

Skopírovali naše nápady, tvrdí Sme rodina

Hnutie Sme rodina v reakcii na stretnutie agrorezortu s RPPS uviedlo, že ministerstvo kopíruje ich program potravinovej sebestačnosti z roku 2017.

"Keď sme pre dvomi rokmi začali aktívne prezentovať našu stratégiu zodpovedného a potravinovo sebestačného štátu, vedenie MPRV reagovalo na naše vyhlásenia v takmer všetkých dostupných médiách formou nemiestnych poznámok, komentárov, dokonca až posmeškov, bez zmysluplnej odbornej reakcie," uviedlo v reakcii na stretnutie hnutie Sme rodina.

SkryťVypnúť reklamu

"Sme ale radi, že aj napriek tomu, že SNS má dlhodobý problém s našim hnutím, MPRV dôsledne odkopírovalo a prijalo väčšinu programových cieľov z oblasti pôdohospodárstva ako dôležité a nevyhnutné na to, aby sa zastavil dlhoročný prepad agropotravinárskeho rezortu, ktorý je jednoznačne zodpovedný za výživu občanov SR,“ dodalo.

Poľnohospodári vidia zmeny k lepšiemu

Stretnutia s premiérom Petrom Pellegrinim a ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou sa zúčastnili prostredníctvom zastúpenia RPPS zástupcovia až 95 percent obhospodarovateľov pôdy a 75 percent výrobcov potravín.

Situácia v slovenskom agrosektore nie je po dlhodobom zanedbávaní zo strany predchádzajúcich vlád jednoduchá, no zlepšuje sa. Zhodli sa na tom zástupcovia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS).

SkryťVypnúť reklamu

"Téma agropotravinárstva sa dostala na Slovensku do popredia, pretože takéto stretnutie nie je zvyčajné. Riešili sme na ňom použitie odvodu z reťazcov, riešenie sucha, zriadenie rizikového fondu, podporu agropotravinárstva, rozšírenie Rady SPF, rozšírenie komoditných radov z 13 na 14 či prijatý zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorí všetci zúčastnení ocenili," spresnila po stretnutí ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Podľa ministerky však boli na stretnutí najdôležitejšou témou pozemkové úpravy.

"Pre poľnohospodárov samotných aj pre iné odvetvia je to kľúčová téma. Premiér aj vláda sa stotožňuje s tým, že sú témou, ktorá rozmotá niekoľko problémov, ktoré vznikli na pôde. Pozemkové úpravy cez eurofondy skončia, a tak sa vláda musí zaručiť, že tieto prostriedky zabezpečí sama. Komplet úpravy budú trvať na Slovensku 10 možno 20 rokov," konštatovala Matečná.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda Agrárnej komory Slovenska Arpád Mészáros označil súčasný stav pozemkových úprav na Slovensku za marazmus, ktorý musí byť vyriešený čo najskôr.

Komasácia je najväčším problémom, zhodli sa

"Nás ako komoru samozrejme najviac zaujímali pozemkové úpravy. Tie nemôžu ostať v marazme, v akom sa nachádzajú. Poistné udalosti sú pre nás tiež dôležitou témou. Na odškodnenie sucha za rok 2017 pre farmárov príde k výplate do pol roka. Farmári, ktorí chceli predísť škodám opatreniami, budú zvýhodnení. Taký sme dostali prísľub od agrorezortu," povedal Arpád Mészáros.

Komasácia pôdy je podľa predsedu Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska (ZVPAS) Jána Jelena najväčším problémom agrosektoru Slovenska.

"Pozemkové úpravy môžu trvať rok, dva alebo dvadsať. Doteraz sme od vzniku samostatného Slovenska urobili len päťpercentnú komasáciu. Vlastnícko-užívateľské vzťahy nie sú u nás vyriešené. Sľubovaná kompletná digitalizácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) by mohla pomôcť. Keď doriešime komasáciu, nebudeme potrebovať poznať pojmy ako krížová kontrola, či spory s pôdou. V budúcnosti musíme agropolitiku nastaviť výrazne inak ako doteraz," priblížil Jelen.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) ocenila prijaté zmeny v slovenskom agropotravinárstve za posledného 1,5 roka.

"Sme radi za to, že prezident podpísal zákon o tzv. zelenej nafte. Chceme, aby každá vláda v budúcnosti, riešila komasáciu pôdy. Chceme tiež zriadiť register žiadateľov o priame platby a privítali by sme splnenie prísľubu premiéra o zástupcu RPPS v pozemkovom fonde, o čom sa už rokuje v NR SR," povedal predseda SPPK Emil Macho.

"Potravinársky priemysel bol v predchádzajúcich rokoch prakticky odtrhnutý od dotácií. Dnes vyvážame suroviny mimo SR a dovážame potraviny, ktoré by sme mohli vyrobiť aj u nás. Potravinársky priemysel je v agrosektore najslabším článkom. Sme radi, že premiér aj vicepremiérka označili potravinárstvo za dôležité, ktoré potrebuje výraznejšiu podporu," uzavrel prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 14 337
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 319
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 885
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 782
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 291
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 183
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 979
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 660
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Investori sa opäť obrátili na aktívum známe ako „bezpečný prístav“.


TASR
Minister financií Ladislav Kamenický.

Rezort tvrdí, že ceny v susedných krajinách rastú rýchlejšie.


TASR 6

Spoločnosť prekonala očakávania trhov.


TASR 4
Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska.

Božik podľa Migaľa vymenil apolitickosť za vlastnú politickú kariéru v Hlase.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 25 109
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 575
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 12 137
  4. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 589
  5. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 831
  6. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 515
  7. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 4 795
  8. Martin Halás: Vypískali sme aj Čaputovú a Hegera. A nikto sa tým nechválil 4 281
  1. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  2. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  3. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  4. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  5. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  6. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  7. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  8. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
SkryťZatvoriť reklamu