BRATISLAVA. Slovenské podniky by sa mali namiesto dlhotrvajúcich súdnych sporov preorientovať na obchodné arbitráže. Odporúča to Americká obchodná komora (AmCham).
„Obchodno-právne spory dnes na Slovensku trvajú v priemere 21 mesiacov. Ak sa však firmy dohodnú na riešení sporu prostredníctvom rozhodcovského súdu, ten je zvyčajne vyriešený v priebehu troch až štyroch mesiacov. V krajinách západnej Európy je inštitút obchodnej arbitráže bežne využívanou, efektívnou a predvídateľnou alternatívou,“ uviedol na stretnutí s novinármi výkonný riaditeľ AmCham Ronald Blaško.
Najväčšou výzvou je dôvera

Obchodné arbitráže odporúča slovenským firmám aj Slovenská advokátska komora.
„Slovenská advokátska komora a Americká obchodná komora majú spoločné ciele v oblasti zlepšovania právneho prostredia na Slovensku. Americká obchodná komora bola v minulosti aktívna pri podpore dôležitých reforiem zameraných na vymožiteľnosť práva a dnes som rád, že sa táto spolupráca rozvíja v tomto duchu aj v ďalších oblastiach presadzovania práva,“ podotkol na stretnutí predseda advokátskej komory Tomáš Borec s tým, že Slovensko má moderný zákon o rozhodcovskom konaní, ktorý umožňuje efektívne a rýchle rozhodovanie sporov.
„Najväčšou výzvou v domácom právnom prostredí ostáva prinavrátenie dôvery v rozhodcovské konanie v rámci širokej podnikateľskej komunity,“ dodal Borec.
O výhodách hovoril aj Gál
O výhodách obchodných arbitráží hovoril aj minister spravodlivosti Gábor Gál.
„Pre obchodné vzťahy je riešenie sporov formou rozhodcovského konania veľkou výhodou. Oproti zdĺhavému konaniu na súde je to rýchlejší, efektívnejší a flexibilnejší model. Aj samotné súdy podporujú obchodnú arbitráž, svedčí o tom množstvo akceptovaných rozhodcovských rozsudkov všeobecnými súdmi,“ upozornil Gál.