BRATISLAVA. Budú ešte padať? Analytici tvrdia, že bublina už praskla a virtuálne meny môžu opäť stúpať. Ich počet sa zníži, ale technológia v ich pozadí má z dlhodobého hľadiska veľký potenciál.
Bitcoin a vôbec kryptomeny ako celok nemali minulý rok úspešný.
Len kurz bitcoinu, najznámejšej elektronickej meny, sa prepadol z ceny takmer 20-tisíc dolárov, na ktorú sa vyšplhal na konci predvlanajška, o viac ako tri štvrtiny na 3 422 dolárov na konci januára tohto roka.
Rozkolísanosť

Bitcoin sa za uplynulý rok neprepadal kontinuálne. Jeho cena lietala hore-dole aj o tisícky dolárov mesačne.
Klesajúci trend sa nezastavil ani v tomto roku. Obchod s kryptomenami sa vyznačuje veľkou volatilitou, rozkolísanosťou, čo súvisí aj s ich malým obchodovateľným objemom.
Odborníci na elektronické meny priznávajú, že obavám investorov zo straty peňazí rozumejú najmä po minuloročnom prepade hodnoty.
Na druhej strane poukazujú, že aj hodnoty akcií niektorých firiem sú „prestrelené“ a môžu spadnúť.

Napríklad automobilka Tesla je dlhodobo v strate a má regulačné problémy kvôli Elonovi Muskovi a jeho tweetom.
„Podľa mňa je bitcoin dôveryhodnejší ako akcie Tesly. Funguje v sieti, kde je nízka pravdepodobnosť, že by zanikol, ale Tesla môže skrachovať,“ povedal Ľubomír Klčo, advokát z kancelárie Klčo & Partners, ktorý sa venuje poradenstvu v kryptobiznise.
Podobne aj hodnota niektorých IT firiem ako Uber sa zatiaľ odvíja len od ich predpokladanej trhovej kapitalizácie.
Ešte nie je na burze a tiež tvorí straty. Trhová kapitalizácia vyjadruje hodnotu podniku podľa trhového ohodnotenia cien všetkých jeho akcií.
Pokračovanie pádu
Pre investorov teraz bude kľúčová otázka, či rozkolísanosť a prepad krypomien bude pokračovať aj v tomto roku. Analytici prepady hodnoty elektronických mien nevylučujú.