Spochybnenie dôveryhodnosti produktov čínskej firmy Huawei na konci minulého roka zapôsobilo ako nechcená reklama na celom svete. Obvinenie, že Huawei je bezpečnostná hrozba, sa zdá ako otvorenie ďalšieho obchodného frontu medzi USA a Čínou.
Začalo sa to zatknutím finančnej šéfky Meng Wan-čou v Kanade. Potom sa ozývali ďalšie vlády, ktoré upozorňovali, že mobilné telefóny spoločnosti Huawei môžu byť odpočúvané, a preto ich neradno používať.

Meng Wan-čou neskôr na vysokú kauciu prepustili, ale džin z fľaše bol už vonku.
V Spojených štátoch je top manažérka obvinená z podvodu súvisiaceho s možným porušením sankcií uvalených Washingtonom na Irán.
Údajne mala cez Huawei obchodovať s Iránom, čo je v USA protizákonné. Jej zatknutie malo dokonca vplyv na americkočínske obchodné rokovania, ktoré mali zmierniť colnú vojnu.
Čínska odveta
Zatknutá MengWan-čou je dcéra zakladateľa spoločnosti Žen Čeng-feja, ktorý má vplyvné známosti – siahajú až k čínskemu prezidentovi. Aj preto Peking voči jej zatknutiu ostro protestoval a žiadal jej okamžité prepustenie.
Čína už spustila aj odvetné opatrenia. Ešte v decembri zatkla trinásť kanadských občanov a diplomatov. Najhoršie dopadol Robert Lloyd Schellenberg, ktorého síce zadržali už skôr, ale v opakovanom súde ho odsúdili na smrť za pašovanie drog.

Na prvý pohľad sa táto udalosť môže javiť ako bežný obchodný spor, ale podľa odborníkov je za tým dlhodobá snaha Spojených štátov vyhnať Číňanov z telekomunikačného biznisu na jej území.