BRATISLAVA. František Imrecze sa nemôže stať novým ministrom financií.
Tvrdí to predseda strany Spolu Miroslav Beblavý, podľa ktorého posledné údaje z Eurostatu potvrdzujú, že počas jeho šéfovania na finančnej správe podhodnotené dovozy čínskeho tovaru cez Slovensko pokračovali aj v minulom roku.
"Nesie priamu zodpovednosť za podvody v rozsahu stoviek miliónov eur," povedal na stredajšej tlačovej konferencii.
Do kresla ministra financií

Vyhlásenie šéfa strany Spolu prichádza v období, kedy sa očakáva rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku o vymenovaní súčasného ministra financií Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS).
Ak sa tak stane, vážnym kandidátom na uvoľnený post šéfa rezortu financií je podľa Beblavého práve Imrecze.
"Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, vedenie strany Smer vážne uvažuje o tom, že by Františka Imreczeho vymenovalo za ministra financií," tvrdí.
Kožené opasky z Číny
Čísla z Eurostatu podľa Beblavého hovoria o tom, že ešte v lete minulého roku bolo Slovensko colným hubom pre podhodnotený čínsky dovoz a napríklad počas vlaňajších letných mesiacov sme sa podľa colných dokladov stali centrom Európskej únie pre dovoz kožených čínskych opaskov.
Ich dovoz cez Slovensko bol totiž podľa výkazov až trojnásobný v porovnaní s dovozom do celej únie.
Hodnota týchto podvodných dovozov pritom podľa neho v rokoch 2017 a 2018 dosiahla až vyše 370 miliónov eur.
"To je obrovská suma, ktorá nám robí hanbu v celej Európe," dodal Beblavý s tým, že objemy dovozov ako aj deklarované ceny dovážaného tovaru sa na Slovensku vrátili na štandardné úrovne až vlani na jeseň po odchode Imreczeho z finančnej správy a nariadení kontrol všetkých kontajnerov dovezených z Číny.
Pellegrini: Ešte sme nerozhodli
Nástupca ministra financií Petra Kažimíra, ak ho prezident potvrdí ako nového guvernéra centrálnej banky, je otázny. Premiér Peter Pellegrini tvrdí, že o možnom nástupcovi Petra Kažimíra budú ešte predstavitelia Smeru diskutovať.
Hovorí sa však najmä o dvoch možných menách, a to bývalom šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczem a poslancovi za Smer a šéfovi finančného parlamentného výboru Ladislavovi Kamenickom.
„Nebudem sa k žiadnemu menu vopred vyjadrovať,“ povedal v stredu Pellegrini.
Fakt, že napriek predpokladanému odchodu Petra Kažimíra na čelo centrálnej banky už od marca tohto roka ešte vládny Smer o jeho nástupcovi nerozhodol, naznačuje aj minister hospodárstva Peter Žiga.
Obe spomínané mená však potvrdil. „Viem o týchto nomináciách. Ešte kompetentný orgán k tomu nezasadal,“ uviedol Žiga po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu.
„Tým, že je kolega s poslancami v parlamente, tak tá preferencia z parlamentu bude asi skôr ku pánovi Kamenickému. Ja viem, že pán Imrecze dlhé roky pôsobil na finančnej správe a tá spokojnosť s jeho prácou bola, takže nechajme to ešte,“ dodal minister hospodárstva.
Špekulácie o tom, že by post ministra financií mohol ostať až do nastávajúcich parlamentných volieb neobsadený, považuje minister ako aj predseda vlády za nepravdepodobné.
Peter Pellegrini podľa vlastných slov považuje tento post za dôležitý a tak nerozumie úvahám, že by mal zostať prázdny.
Žiga dodáva, že nepravdepodobná je aj možnosť, že by do volieb funkciu ministra zastával štátny tajomník rezortu. Zákonný postup je totiž podľa neho taký, že poverený riadením rezortu by mal v takom prípade byť niektorý z ďalších členov vlády.
„Ale ja si myslím, že asi takáto alternatíva nie je pravdepodobná,“ dodal.