Vo svete čínskeho internetu rozhodujú iní hráči ako Google, Facebook či Amazon. Má vlastné giganty, o ktorých zároveň platí, že sú svetovou špičkou, pokiaľ ide o používanie umelej inteligencie v praxi.
V centrále Alibaby, čínskej obdoby Amazonu, najväčšej platformy internetového obchodu, vstupujú každé ráno zamestnanci bez preukazov, len im kamera nasníma tvár a tá sa porovná s databázou.

Na vlakovej stanici v Pekingu rovnakým spôsobom spáruje umelá inteligencia (UI), ktorá vyvinula firma Megvii, lístky pasažierov s ich preukazmi a len ak zistí zhodu, otvorí cestujúcemu závoru.
Podobné techniky sa využívajú aj v západných krajinách. Facebook skúma denne milióny fotografií, aby identifikoval konkrétnych používateľov.
Letecká spoločnosť Delta Air Lines ich používa na identifikovanie cestujúcich na letisku v Atlante. Je na nich založený aj bezpečnostný systém Bieleho domu.
V Číne je však využívanie týchto technológií podľa internetového magazínu MIT zďaleka najrozšírenejšie.
Naštartovaný motor
Prečo? Spojené štáty a Kanada majú síce najlepších vedcov v oblasti umelej inteligencie, nemajú však takú obrovskú a úspešnú mašinériu ako Čína, pokiaľ ide o používanie jej výsledkov v praxi.