MILÁNO. Rozpočet Talianska nezahŕňa opatrenia schopné posilniť hospodársky rast. To robí z Talianska rizikovú krajinu, z ktorej sa môže "nákaza" rozšíriť aj do zvyšku eurozóny.
Uviedol to vo svojom štvrtkovom vydaní taliansky denník La Repubblica s odvolaním na dokument Európskej komisie (EK).
Noviny citovali zo správy o tretej najväčšej ekonomike eurozóny, ktorú mala Komisia schváliť v stredu.
V dokumente sa vraj píše, že vládny návrh talianskeho rozpočtu bude mať negatívny vplyv na hospodársky rast, deficit aj dlh krajiny.
"Nie sú v ňom žiadne opatrenia, ktoré by mali pozitívny vplyv na dlhodobý rast," citovali noviny z dokumentu.

Talianska vláda pripravila na rok 2019 rozpočet, ktorý porušil pravidlá Európskej únie.
Komisia ho preto odmietla a prikázala Rímu, aby ho prepracoval. Pôvodný návrh totiž počítal s nárastom deficitu na 2,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z predpokladaných 1,8 percenta v roku 2018.
Talianska vláda tak musela urobiť zmeny v rozpočte, aby sa vyhla disciplinárnemu konaniu. Ale podľa správy EK rozpočet stále nezahŕňa opatrenia, ktoré by podporili slabý výkon talianskeho hospodárstva, najhorší v eurozóne.
Komisár pre hospodárske a menové záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici správu denníka priamo nekomentoval, povedal však, že EK bude o dodržiavaní dohody rokovať s predstaviteľmi Talianska v máji.
"Pravidlá sú tu na to, aby sa rešpektovali, a naši talianski priatelia pravidlá musia rešpektovať," vyhlásil.
"Je príliš skoro povedať, že budeme musieť prikročiť k opravnému rozpočtu," povedal vicepremiér Matteo Salvini v rozhovore s rádiom RAI.
"Rozpočtové opatrenia potrebujú čas, aby ukázali (pozitívne) účinky na ekonomiku," doplnil.
Ako uviedol v stredu minister hospodárstva Giovanni Tria, asi dve miliardy eur vyčlenené na tento rok na výdavky na rezervy by mali stačiť na pokrytie všetkých deficitov.