BRUSEL/BERLÍN. Európska komisia (EK) v piatok informovala, že schválila zrevidované pravidlá štátnej pomoci v sektore poľnohospodárstva, čo znamená, že strop vnútroštátnej podpory pre poľnohospodárov sa výrazne zvýši.
Vďaka novým pravidlám štátnej pomoci v agrosektore (tzv. pomoc de minimis) sa zvýši maximálna suma, ktorú môžu vnútroštátne orgány použiť na podporu poľnohospodárov bez predchádzajúceho schválenia EK.
V čase krízy
Subjektom verejného sektora to umožní flexibilnejšie a efektívnejšie reagovať, najmä v čase krízy a v situáciách, ktoré si vyžadujú rýchle riešenie.
Na základe tohto rozhodnutia budú môcť krajiny EÚ zvýšiť podporu pre poľnohospodárov bez narušenia trhu a zároveň sa vďaka tomu zníži administratívna záťaž vnútroštátnych orgánov.
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan skonštatoval, že nové pravidlá štátnej pomoci v agrosektore odrážajú význam tejto formy podpory v čase krízy.

"Vnútroštátne orgány budú flexibilnejšie a budú schopné rýchlejšie a efektívnejšie pomáhať ohrozeným poľnohospodárom. V niektorých prípadoch sa výška štátnej pomoci, ktorú možno poskytnúť jednotlivým poľnohospodárom, zvýši o 66 percent, zhodnotil situáciu Hogan.
Spresnil, že nové pravidlá budú dopĺňať bežné pravidlá notifikovanej štátnej pomoci, ktoré môžu členské štáty aj naďalej uplatňovať.
Maximálna výška pomoci, ktorú možno rozdeliť jednotlivým poľnohospodárskym podnikom za tri roky, sa zvýši z 15-tisíc eur na 20-tisíc eur.
Aby sa predišlo prípadnému narušeniu hospodárskej súťaže, pre každú krajinu Únie je stanovená maximálna výška vnútroštátnej pomoci, ktorú nemožno prekročiť.
Strop sa výrazne zvýši
Vnútroštátny strop sa stanoví na 1,25 percenta ročnej poľnohospodárskej produkcie krajiny v priebehu rovnakého trojročného obdobia (súčasné pravidlá sú fixované na jedno percento). Vnútroštátny strop sa teda zvýši o 25 percent.

Ak členská krajina nepoužije na konkrétny sektor poľnohospodárstva viac ako 50 percent celkových prostriedkov štátnej pomoci, môže zvýšiť pomoc de minimis na 25-tisíc eur na jeden poľnohospodársky podnik a vnútroštátne maximum na 1,5 percenta ročnej produkcie.
To zodpovedá zvýšeniu stropu na poľnohospodára o 66 percent a vnútroštátneho stropu o 50 percent.
Podľa nových pravidiel sa vyžaduje, aby krajiny, ktoré si zvolia najvyšší strop pomoci, povinne viedli centrálne registre na vnútroštátnej úrovni.
Udelená podpora sa bude môcť zaznamenávať, čím sa zjednoduší a zlepší poskytovanie a monitorovanie pomoci de minimis. Niekoľko členských štátov má už takéto registre zavedené, vďaka čomu budú môcť ihneď uplatňovať vyššie stropy.
Môže sa uplatniť spätne
Zvýšenie stropov nadobudne účinnosť 14. marca a môže sa uplatniť spätne na pomoc, ktorá spĺňa všetky podmienky.
Členské štáty využívajú pomoc de minimis keď potrebujú konať rýchlo a bez vytvorenia schémy podľa pravidiel štátnej pomoci, najmä v čase krízy.
Často sa používa aj na špecifický účel, napríklad pomoc pri prevencii, eradikácii chorôb zvierat hneď po výskyte nákazy, na náhradu škôd poľnohospodárov spôsobených zvieratami, ktoré nie sú chránené právnymi predpismi EÚ, ani vnútroštátnymi právnymi predpismi, ako napríklad diviaky.
Ďalšie správy o eurozóne a EÚ
Francúzsko a Nemecko sa dohodli na podrobnom návrhu rozpočtu eurozóny, ktorý by mal podporiť hospodársky rast, posilniť konkurencieschopnosť a znížiť hospodárske rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi. Uviedla to v piatok agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na dokumenty nemeckej vlády, do ktorých mala možnosť nahliadnuť.
Dohoda medzi oboma krajinami by mohla pripraviť pôdu pre dohodu v rámci skupiny ministrov financií eurozóny, ktorí by o zostavení nového nástroja mali jednať budúci mesiac. Rozpočet eurozóny má byť súčasťou rozpočtu celej Európskej únie. To znamená, že bude k dispozícii najskôr v roku 2021, kedy by mal vstúpiť do platnosti nový rozpočet EÚ.