BRATISLAVA. Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Gabriela Matečná (SNS) by mala začať plniť požiadavky protestujúcich farmárov, ako aj poslancov Európskeho parlamentu (EP).
Uviedli to v pondelok na brífingu k minulotýždňovému protestu farmárov v Bratislave predstavitelia opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík (predseda SaS), Alojz Baránik (poslanec Národnej rady) a Jarmila Halgašová, ktorá sa v strane venuje poľnohospodárstvu.
"Po roku sme zažili v Bratislave opäť protesty farmárov, ktorí majú oprávnené požiadavky. Ich situácia sa za rok vôbec nezmenila," ozrejmil predseda SaS Richard Sulík.
SaS žiada viac transparentnosti
"My od začiatku žiadame stransparentniť všetky procesy, a to aj pri prideľovaní priamych platieb. Chcela by som vyzvať ministerku Matečnú, aby začala plniť požiadavky farmárov, lebo nie je pravdou, že ich požiadavky sú splnené," vyzvala Matečnú Halgašová.

"Napríklad prijatie pravidla, že priama platba bude vyplatená len subjektu, ktorý preukáže právny titul k pôde alebo to, že sa odstráni subjektívne hodnotenie projektov a že budú ihneď zverejnené mená subjektov, ktorí vyhrali projekty," doplnila.
SaS podľa Halgašovej tiež žiada agroministerku, aby začala plniť požiadavky poslancov europarlamentu, ktoré sú uvedené v ich záverečnej správe.
Odporúčania europoslancov
To, že je situácia v slovenskom agrosektore zlá, mali podľa SaS potvrdiť aj dve kontrolné misie poslancov Európskeho parlamentu z Výboru na kontrolu rozpočtu (CONT).
Po druhej misii výbor vydal správu, ktorá podľa SaS nie je lichotivá pre slovenskú vládu a konkrétne pre ministerku Matečnú.
"Prvé odporúčanie CONT je pozemková reforma ako nevyhnutné opatrenie pre vládu SR. Ďalším poznatkom sú dvojité žiadosti na tú istú poľnohospodársku pôdu. CONT odporúča zriadiť orgán, ktorý by toto riešil. Duplicita takýchto žiadostí je subvenčný podvod. Orgány činné v trestnom konaní tieto problémy doteraz neriešili. CONT preto odporúča tiež zriadiť povinný register nájomných zmlúv, čo sme pred rokom navrhovali aj my," povedal Alojz Baránik.
Tri najväčšie problémy farmárov
"Žiadame tiež ministerku, aby avizovaný strategický dokument o pozemkových úpravách pripravila konsenzom naprieč celým politickým spektrom, keďže podľa jej vyjadrení sa má napĺňať až po roku 2020. Za stranu SaS chcem potvrdiť, že my sme na odbornú diskusiu pripravení," podčiarkla Halgašová.

Podľa Sulíka tromi najväčšími problémami farmárov na Slovensku je rozdrobenosť pôdy, ako aj rozdiel v európskych dotáciách, ktoré sú aj po 15 rokoch členstva v EÚ nižšie, ako majú vyspelé krajiny.
"Tretím problémom farmárom je veľmi nízka pridaná hodnota produkcie na jeden hektár pôdy," upozornil predseda SaS.
Doplnil, že k hlavným požiadavkám protestujúcich farmárov patrí požiadavka komasácie (scelenia rozdrobenej pôdy), požiadavka, aby priame platby išli len tým farmárom, ktorí majú riadny právny titul k pôde.
"Treťou požiadavkou je minimalizácia subjektívneho hodnotenia projektov. SaS v týchto požiadavkách farmárov podporuje," dodal Sulík.
"My žiadame aj verejný register žiadostí o nájom pôdy. K tomuto návrhu sa ministerka vyjadrila, že tieto riešenia sú absolútne proti pravidlám EÚ. Neviem, kde na toto ministerka Matečná prišla," doplnil Sulík.
SaS za kľúčovú novelu nehlasovalo, oponuje ministerstvo
Skutočným záujmom opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) nie je konkurencieschopnosť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva, uviedol pre TASR Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV), v reakcii na brífing.
SaS je podľa Machalíka jedinou stranou, ktorá nehlasovala za kľúčovú novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov v roku 2017, ktorá získala podporu až 123 poslancov Národnej rady (NR).
"Poslanci SaS hlasovali aj proti kľúčovému zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý bol teraz vo februári schválený ústavnou väčšinou. Na základe týchto faktov je zrejmé, že skutočným záujmom tejto liberálnej strany nie je konkurencieschopnosť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Potvrdzuje to aj angažmán ich tímlíderky (Jarmily Halgašovej, pozn. TASR), ktorá je dlhoročná lobistka nadnárodných potravinárskych koncernov, ktoré sa významne podieľajú na negatívnom salde zahraničného obchodu Slovenska s potravinami," podčiarkol Machalík.