BRATISLAVA. K presnej sume minimálnej mzdy na rok 2020 sa ešte rezort práce vyjadrovať nebude. Uviedol to v pondelok po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady minister práce Ján Richter (Smer).
Akékoľvek úvahy sú v tomto smere podľa neho zatiaľ predčasné.
Richter hovorí o rapídnom zvýšení, Tomáš o šesťstovke

"Rezort práce, ktorý v zmysle zákona je zodpovedný predložiť návrh, ak by došlo k nedohode, nebude vyjadrovať žiadne konkrétne presné čísla. Použil som výraz rapídne zvýšenie, za tým si stojím, ale tejto chvíli je priestor pre sociálnych partnerov, aby si sadli, vyjednávali," poznamenal Richter.
Poslanec Smeru Erik Tomáš nedávno naznačil, že by minimálna mzda mohla vzrásť na 600 eur v budúcom roku, čím by dosiahla približne úroveň 60 percent priemernej mzdy, ktorú odporúča Medzinárodná organizácia práce.
"Je to objektívna právomoc vládnej strany, ktorá nominovala ministra na tento post, aby sa k tejto otázke vyjadrila," reagoval Richter s tým, že toto vyjadrenie rešpektuje, neznamená to však, že ide o číslo, ktoré je pre sociálnych partnerov pri rokovaní záväzné.
Bez politikov
Monika Uhlerová z Konfederácie odborových zväzov (KOZ) skonštatovala, že o minimálnej mzde na rok 2020 majú podobnú predstavu, ako to bolo na rok 2019, a teda čo najskôr sa priblížiť k 60 percentám priemernej mzdy.

Zároveň dodala, že nesúhlasí s tým, aby do rokovaní so zamestnávateľmi vstupovali "rôzne politicko-stranícke zásahy".
"Akékoľvek prezentácie konkrétnych súm považujeme v tejto chvíli za nešťastné," zdôraznila Uhlerová.
Zamestnávatelia podobne zdôraznili, že minimálna mzda by nemala byť politickou témou.
"Naviazanie nejakej minimálnej mzdy na vzorec, na makroekonomické čísla, by dávalo zmysel, aby sa opäť stala ekonomickou teóriou alebo ekonomickou veličinou. Tými veličinami by mohli byť napríklad rast produktivity práce, rast priemernej mzdy, prípadne inflácia a nejaká kombinácia týchto faktorov," priblížil viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka.
"Nie je dobré, ak sa nám politici vopred vyjadrujú, pretože potom to oberá o možnosť rokovať, keď vieme, aký má byť výsledok," zdôraznil Machunka.
Výkonný sekretár Republikovej únie zamestnávateľov Peter Molnár zdôraznil, že výška minimálnej mzdy by mala byť predpovedateľná.
"My chceme, aby zamestnanci dostali čo najvyššiu čistú mzdu, aby štát nebenefitoval z takéhoto zvyšovania," tvrdí. Upozornil na to, že minimálnu mzdu na úrovni 60 percent priemernej mzdy nemá žiadna členská krajina Európskej únie.
Na stretnutí Hospodárskej a sociálnej rady sa riešilo
- Informácia o príprave Slovenska na prípadný brexit bez dohody bola podľa ministra práce Jána Richtera (Smer) najdôležitejším bodom rokovania tripartity. Rezortní kolegovia z Británie ho podľa jeho slov ubezpečili, že pripravujú legislatívu, podľa ktorej by mali byť práva občanov Európskej únie v Británii zabezpečené počas celého prechodného obdobia, teda až do konca roka 2020.
- Richter priblížil, že základným cieľom materiálu, o ktorom rokovala aj Hospodárska a sociálna rada, je zabezpečiť recipročné postavenie občanom Spojeného kráľovstva, ktorí žijú a pracujú na Slovensku obdobne, ako by mali mať zabezpečené aj Slováci v Británii. Ministerstvo podľa neho viedlo videokonferenciu s rezortnými kolegami z Británie, ktorí ho ubezpečili o príprave legislatívy, na základe ktorej budú v tejto súvislosti akceptovať celé prechodné obdobie na zachovanie práv občanov EÚ v Británii.
- "Meníme päť zákonov, konkrétne zákon o sociálnom poistení, zákon o službách zamestnanosti, zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, zákon o prídavkoch na dieťa a zákon o rodičovskom príspevku," priblížil šéf rezortu práce pripravovanú legislatívu z pohľadu ministerstva.
- Materiál o príprave Slovenska na brexit bez dohody podporili aj zástupcovia sociálnych partnerov na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady.
- Témami stretnutia bola napríklad aj informácia o zriadení národného vodného dopravcu, návrh zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov či stratégia environmentálnej politiky Slovenska do roku 2030.