BRATISLAVA. Vo virtuálnom priestore internetu a sociálnych médií nám umelá inteligencia podsúva najmä možnosti, ktoré sa nám páčia, a tak sa nám môže stať, že uviazneme v bubline spokojnosti a stratíme prehľad o celku.
To je jedno z nebezpečenstiev, ktorým nás zdokonaľovanie a čoraz širšie používanie umelej inteligencie môže v budúcnosti prekvapiť.
Zhovárali sme sa o tom s Marekom Havrdom, poradcom GoodAI, spoločnosti, ktorá sa zaoberá výskumom umelej inteligencie.
Môže umelá inteligencia (UI) prekonať inteligenciu človeka? Veď je to tiež iba nejaký počítačový algoritmus, ktorý robí len to, čo mu prikáže človek.

Umelá inteligencia dokáže pracovať s množstvom dát, ktoré my ako ľudia už nie sme schopní presiahnuť, ale vždy iba v konkrétne vymedzenej oblasti.
Otázka znie, čo urobí UI potom.
Strojové učenie (keď algoritmus dokáže prakticky zdokonaľovať sám seba – pozn. red.), a predovšetkým jedna z jeho metód neurónové siete, dokáže už v obrovskom množstve dát nájsť súvislosti, ktoré tam ľudia vidieť nemusia.
Mozog hľadá súvislosti automaticky, vytvárame si tak model sveta a toto hľadanie kauzality nám je prirodzené. Sme však obmedzení v takomto pohľade na svet. Pri umelej inteligencii sú teoreticky obmedzenia oveľa menšie.