FRANKFURT NAD MOHANOM. Spomalenie rastu nemeckej ekonomiky sa rozšírilo aj na rok 2019, ale zároveň pretrvávajú aj základy na jej oživenie.
Vyhlásil to v stredu šéf centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann v prezentácii výročnej správy za rok 2018.
Nemecká ekonomika prestala rásť
Nemecká ekonomika, najväčšia v eurozóne, prestala v druhej polovici minulého roka rásť. Konkrétne jej výkon v posledných troch mesiacoch minulého roka stagnoval v porovnaní s tretím štvrťrokom, keď medzikvartálne klesol o 0,2 percenta.
To vyvoláva obavy, že ťažkosti nemusia byť dočasné, ako sa pôvodne predpokladalo, čo by mohlo brzdiť celý menový blok.
Bundesbank sa domnieva, že tempo rastu nemeckej ekonomiky bude v tomto roku "výrazne pod jej potenciálom" na úrovni 1,5 percenta, keďže pokles, ktorý sa podľa očakávania mal skončiť minulý rok, stále pretrváva.
"Veľa toho naznačuje, že spomalenie rastu Nemecka pretrváva aj v súčasnom roku, a to je pravdepodobne dôvod, prečo hospodársky rast nedosiahne potenciálnu mieru 1,5 percenta v roku 2019," povedal Weidmann.
Nebuďme pesimisti, hovorí šéf banky
Dodal však, že neexistuje žiadny dôvod na pesimizmus, pretože predpoklady na ďalšiu expanziu zostávajú a sú pevné, keďže úvery sú naďalej lacné, zamestnanosť sa zvyšuje a mzdy rastú.
Bundesbank zároveň informovala o tom, že v minulom roku dosiahla zisk 2,5 miliardy eur a pošle do rozpočtu 2,4 miliardy eur, čo je viac ako 1,9 miliardy eur rok predtým.
Zvýši tiež rezervy na riziká o 1,475 miliardy eur, takže budú na úrovni 17,9 miliardy eur, dodala centrálna banka.
Weidmanna chcú v čele banky aj naďalej
Nemecká vláda schválila potvrdenie guvernéra centrálnej banky krajiny Jensa Weidmanna vo funkcii na ďalšie osemročné obdobie. Vláda v stredu rozhodla, že nemeckému prezidentovi formálne navrhne, aby Weidmann zotrval na poste šéfa Bundesbank po 1. máji tohto roka.
Weidmann predstavuje prominentný a niekedy nesúhlasný hlas v Rade guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB). Zastáva totiž skeptický a niekedy otvorene odmietavý postoj voči stimulačným programom ECB.
Weidmann sa spomína ako možný nástupca šéfa ECB Maria Draghiho, ktorého osemročné funkčné obdobie sa končí v októbri. K ďalším kandidátom patrí bývalý guvernér fínskej centrálnej banky Erkki Liikanen, bývalý komisár Európskej únie pre menové záležitosti Olli Rehn a šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau.