BRATISLAVA. Osobitný odvod pre obchodné reťazce by sa mal zrušiť. Zákon s týmto cieľom predkladajú na najbližšiu schôdzu Národnej rady (NR) nezaradení poslanci Jozef Mihál a Martin Poliačik.
Podľa nich existuje silné podozrenie, že tento odvod bol zavedený v rozpore s pravidlami Európskej únie (EÚ).
Ceny potravín rýchlo narástli
Osobitný odvod podľa nezaradených poslancov prispel v januári tohto roka k najrýchlejšiemu rastu cien potravín v slovenských obchodoch za posledných päť rokov.
"Štatistický úrad (ŠÚ) vyhodnotil v januári rast cien potravín o tri percentá medzimesačne," skonštatoval Mihál. Ako jednu z príčin označil práve osobitný odvod.
Dôvodom zvýšenia cien potravín v januári tohto roka bola podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) predovšetkým sezónnosť, nie zavedenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce.
Pre TASR to v reakcii na avizovaný návrh Mihála a Poliačika uviedol hovorca ministerstva Vladimír Machalík.

Zvýšenie cien potravín pre mimoriadny odvod je podľa neho tvrdenie, ktoré sa neopiera o reálne fakty.
"Účtovné obdobie najväčších obchodných reťazcov je od 1. marca a od tohto dátumu pre nich platí aj osobitný odvod, čiže v januári tieto reťazce odvod ešte neplatili. Práve naopak, niektoré obchodné reťazce avizovali zmrazenie, resp. zníženie cien," skonštatoval Machalík.
Dôvodom zvýšenia cien potravín tak podľa neho bola najmä sezónnosť, a tiež tlak na rast miezd. Poukázal aj na to, že v januári minulého roka ceny narástli o 2,2 percenta.
Zároveň upozornil, že bez ohľadu na zavedenie 2,5-percentného odvodu v konečnom dôsledku o cene rozhodujú obchodníci. Prax podľa hovorcu agrorezortu ukazuje, že náklady sa do cien nepremietajú lineárne, ale vstupuje do nich množstvo rôznych faktorov vrátane akcií, dopytu spotrebiteľov i konkurencie.
"MPRV SR získané prostriedky z mimoriadneho odvodu vráti späť do poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora," zdôraznil.
Aj SNS odmieta spojitosť medzi odvodom a zdražovaním
Poslancom NR SR, ktorí sú z koalície PS a SPOLU, má ísť podľa SNS o osobnú prezentáciu a zneužitie nárastu cien potravín vo svoj osobný prospech, pričom úplne ignorujú vyhlásenie Ministerstva financií a jeho analytikov.
"Tí jasne povedali, že osobitný odvod mal minimálny vplyv na rast cien potravín v sledovanom období. Dôvodom zvýšenia cien je nárast energií alebo príplatky za prácu v noci a za víkendy," uviedla v reakcii pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.
Hrozí pokuta z Bruselu

Poslanci Mihál a Poliačik sa obávajú, že zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce môže porušovať právo EÚ.
Pravidlá sú podľa nich nastavené tak, aby zasiahli predovšetkým zahraničných podnikateľov.
"Okrem toho, že Slováci platia vyššie ceny za potraviny, hrozí, že sa budeme musieť všetci zložiť na pokuty a náhrady škôd, ktoré poputujú zahraničným obchodníkom na základe rozhodnutia Súdneho dvora EÚ a tomuto treba, jednoducho, čo najrýchlejšie predísť," zdôraznil Mihál.
Zákonom z dielne nezaradených poslancov by sa mal zrušiť osobitný odvod pre obchodné reťazce.
"A, samozrejme, z pohľadu daňového, tie výdavky, ktoré už obchodníci zaplatili, sa im uznajú ako daňový výdavok," priblížil Mihál.