FRANKFURT. Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami nezmenila úrokové sadzby, ohlásila však novú monetárnu podporu pre slabnúcu ekonomiku eurozóny.

Rada guvernérov na svojom štvrtkovom zasadnutí ponechala kľúčový úrok na rekordnom minime nula percent.
Sadzba pre jednodňové refinančné operácie zostáva na 0,25 percenta a depozitná sadzba na -0,40 percenta.
ECB však zmenila rétoriku, keď vo svojom vyhlásení uviedla, že sadzby zostanú nezmenené prinajmenšom do konca tohto roka, v každom prípade tak dlho, kým sa tempo rastu spotrebiteľských cien nebude trvalo približovať smerom k inflačnému cieľu ECB.
Vo svojich doterajších vyhláseniach hovorila o tom, že sadzby zostanú na aktuálnej úrovni prinajmenšom do konca leta.
ECB tiež ohlásila lacné dlhodobé úvery pre komerčné banky.
Séria operácií v rámci programu TLTRO-III by mala trvať od septembra 2019 do marca 2021. V rámci programu bude ECB poskytovať bankám dvojročné úvery, ktoré majú zachovať priaznivé úverové podmienky v eurozóne a hladký prenos menovej politiky.
Spoločná európska mena zareagovala na rozhodnutie Európskej centrálnej banky poklesom. Kurz eura padol o 0,4 percenta na 1,126 USD/EUR a dostal sa na trojtýždňové minimum. Naopak, akcie bánk zmazali svoje straty.
ECB výrazne zhoršila odhad rastu ekonomiky eurozóny
- Európska centrálna banka (ECB) výrazne znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny. Dôvodom sú medzinárodné obchodné konflikty a ochladenie globálnej ekonomiky.
- ECB aktuálne počíta v tomto roku so zvýšením hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny len o 1,1 percenta, ako uviedol na tlačovej konferencii po skončení sa zasadnutia Rady guvernérov šéf ECB Mario Draghi. Ešte pred tromi mesiacmi experti ECB počítali s expanziou o 1,7 percenta.
- V roku 2020 by sa tempo rastu v eurozóne malo zrýchliť na 1,6 percenta (decembrová prognóza: 1,7 percenta). V roku 2021 predpovedá ECB naďalej +1,5 percenta.
- ECB znížila aj inflačné predpovede. V tomto roku by mali spotrebiteľské ceny stúpnuť o 1,2 percenta, keď ešte v decembri sa očakávalo zvýšenie o 1,6 percenta. Prognóza na rok 2020 klesla na 1,5 percenta z 1,7 percenta a na rok 2021 na 1,6 percenta z 1,8 percenta.
- ECB zaručuje cenovú stabilitu, ak sa medziročná miera inflácie pohybuje v strednodobom horizonte tesne pod dvomi percentami.