BRATISLAVA. Spoločnosť Dr. Magnet odmieta tvrdenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), že so štátnou akciovou spoločnosťou BIONT uzavrela nevýhodnú zmluvu.
„Zmluva medzi oboma spoločnosťami bola uzatvorená na základe riadneho verejného obstarávania, ktoré odobril aj Úrad pre verejné obstarávanie. Počas trvania naša spoločnosť neuplatnila žiadnu zmluvnú pokutu, ktorá by negatívne ovplyvnila hospodárenie spoločnosti Biont“ reagovala pre agentúru SITA spoločnosť Dr. Magnet.
NKÚ zmluvy spochybňuje
Zároveň dodala, že cieľom zmluvy medzi spoločnosťami bolo v prvom rade zvýšenie počtu vyšetrených pacientov inovatívnou zobrazovacou a vyšetrovacou technológiou, a tým aj zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov.
NKÚ na základe výsledkov kontroly upozornil štátnu akciovú spoločnosť Biont, orientovanú na oblasť nukleárnej medicíny, najmä na nevyváženosť zmluvných podmienok a nevýhodnosť uzatvorených zmlúv s privátnou spoločnosťou Dr. Magnet.
S touto firmou Biont zabezpečoval a stále zabezpečuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pracovisku nukleárnej medicíny, pričom uvedená spoločnosť pôsobí v porovnateľnej oblasti ako spoločnosť Biont.

"Uzatvorené zmluvy boli nevyvážené v neprospech spoločnosti Biont. Povinnosti a sankcie za nedodržanie zmlúv prevažovali nad povinnosťami a sankciami súkromnej spoločnosti.
Podľa predpokladov z roku 2011 mal zisk za osem rokov dosiahnuť 956 tisíc eur, zo zistení kontrolórov však vyplýva, že celkovým výsledkom tohto zmluvného vzťahu za roky 2012 až 2017 bola strata približne 126 tisíc eur.
Uzatvorenie zmlúv teda nemalo očakávaný, pozitívny vplyv na hospodárenie Biont. Spolupráca s touto spoločnosťou bola pre Biont nevýhodná a nenapĺňala princípy hospodárnosti či efektívnosti," informoval v piatok hovorca NKÚ Marek Papajčík.
„Radi by sme zdôraznili, že počas trvania zmluvy došlo k približne 30-percentnému zníženiu jednotkovej ceny výkonu zo strany zdravotných poisťovní, čo je aj kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvnil výnosy posudzovaného projektu,“ dodala spoločnosť Dr. Magnet.
Majetok, ktorý nevyužili
V rámci ostatných služieb bolo podľa Papajčíka kontrolórmi NKÚ zistené neopodstatnené vynaloženie finančných prostriedkov na právne služby, ktoré mali definovať, či je spoločnosť Biont subjektom verejného obstarávania alebo nie.
"Biont uzatvoril zmluvu na spracovanie komplexného nastavenia interných procesov verejného obstarávania, no následne sa rozhodlo, že spoločnosť Biont sa nebude identifikovať ako verejný obstarávateľ.
Kontrolóri NKÚ tiež zistili, že spoločnosť vynaložila nemalé financie na majetok, ktorý nevyužívala, ako napr. projektovú dokumentáciu pre rekonštrukciu stavby, ktorá nebola realizovaná (285 tisíc), či na kúpu softvéru, ktorý nebol sfunkčnený (6,7 tisíc), alebo na prepravu a umiestnenie darovaného zariadenia (iónového projekčného litografu – IPL z Nemecka), ktoré nikdy nebolo nainštalované (20 tisíc). V uvedených prípadoch nebol súčasne dodržaný zákon o účtovníctve," konštatoval Papajčík.
BIONT je štátna akciová spoločnosť orientovaná na oblasť nukleárnej medicíny, osobitne na pozitrónovú tomografiu (PET). Bola založená v roku 2004 v nadväznosti na projekt výstavby Cyklotrónového centra.
Od svojho vzniku až do roku 2013 hospodárila so stratou. Od roku 2014 vykazuje kladný výsledok hospodárenia, čo ovplyvnil hlavne nárast výroby rádiofarmák, ako aj priame poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom.
Výnosy spoločnosti v roku 2017 dosiahli viac ako šesť miliónov eur, čo predstavovalo nárast o 27 percent oproti roku 2013.