BRATISLAVA. Ak si človek odloží každú minútu euro, za rok bude mať vyše pol milióna eur. Samozrejme, podmienkou je mať peniaze aj fyzicky. Pekne to však ilustruje, že aj malé čísla dokážu priniesť pozoruhodný výsledok. Najmä ak sa k nim pridá zaujímavé zhodnotenie na burzách.
Pre väčšinu nie je usporenie pol milióna za rok reálne, ale ak budeme sporiť napríklad 40 rokov, na rovnakú sumu nám stačí každú minútu odložiť iba 2,5 centa. A keď oprávnene rátame s tým, že peniaze sa na burzách zhodnotia, stačí necelý cent.
Samozrejme, každý má iné príjmy aj očakávania do budúcnosti. Môže to byť vyšší dôchodok, chata v horách, lepšie auto či štúdium detí na prestížnych školách. Práve účelu má zodpovedať odkladaná suma.
Ideálne miery sporenia
Finančný odborník z Partners Group Peter Gajdoš ponúka všeobecné ideálne finančné miery: 10 : 20 : 30 : 40.
„Desať percent z mesačného príjmu je vhodné odkladať si na vytvorenie finančnej rezervy, dvadsať percent na dlhodobé aktíva – teda aj na zabezpečenie si dôchodku. Maximálne tridsať percent z príjmu by mali tvoriť úvery.“
Ďalej radí, že najlepšie je žiadny úver nemať. Posledné číslo – štyridsať percent – hovorí o limite výdavkov na bežnú spotrebu domácnosti. Finančnú rezervu je lepšie mať ľahko dostupnú, teda na bankovom účte.

„Dlhším peniazom“ neprekáža, ak sú investované v rizikovejších aktívach. Odborníci sa zhodujú, že z pohľadu bežného klienta sú najlepšou formou podielové fondy.
„Výhodou kolektívneho investovania je rozloženie rizika,“ vraví Marián Búlik z OVB a dodáva, že neodporúča nakupovať priamo akcie vybraných spoločností, pretože každý výkyv môže výrazne ohroziť ich úspory.
„Vyše sto rokov vývoja finančných trhov totiž jasne ukazuje, že dlhodobé investovanie je napriek prirodzeným výkyvom jednoznačne ziskové,“ hovorí o podielových fondoch.
Cez banky k akciám
Fondy ponúkajú v pobočkách aj samy banky.