PRAHA. V niektorých monitorovaných potravinách je v Česku stále nezanedbateľné množstvo cézia Cs-137 z rádioaktívneho spadu ktorý v 80. rokoch 20. storočia spôsobila havária jadrovej elektrárne v Černobyle.
Na webe to uviedol český Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) s tým, že ide predovšetkým o zverinu, huby a lesné plody.
Zdraviu neškodí, rozkladať sa bude ešte dlho
Predsedníčka úradu Dana Drábová ČTK povedala, že množstvo v potravinách nie je v žiadnom prípade zdraviu škodlivé.
Cézium sa podľa nej bude rozkladať ešte niekoľko desiatok rokov. "Je to bežný jav, ktorý tu ešte nejakú dobu bude," uviedla Drábová.
Úrad pripomenul, že napríklad divina s hodnotami nad 1250 Bq/kg (Becquerel na kilogram) by sa nemala dostať do obchodnej siete.
Vlani bolo v Česku zo 157 meraných vzoriek podľa neho takýchto vzoriek 35, maximálna hodnota bola 11.987 Bq/kg vzorky z okolia Hornej Stropnice v regióne Českobudějovicko. Priemer bol 890 Bq/kg, uviedol úrad pre jadrovú bezpečnosť.
Drábová podotkla, že stanovené množstvo je otázkou optimalizácie. Rozhodne však podľa nej neoddeľuje bezpečné mäso od nebezpečného.
"Pre dosiahnutie ročného limitu pre obyvateľstvo by bolo nutné skonzumovať asi 86 kilogramov takéhoto mäsa," dodal český úrad na webe.
Diviaky a podzemné huby
Česká Štátna veterinárna správa (SVS) predvlani uviedla, že takmer polovica ulovených diviakov zo Šumavy stále vykazuje nadlimitné hladiny rádioaktivity.
Diviaky sú podľa nej rádioaktívne preto, že žerú druh podzemnej huby, ktorá má schopnosť fixovať rádioaktivitu z pôdy.
Rádioaktivita sa na Šumavu dostala práve po černobyľskej havárii, dodala veterinárna správa.
Záleží aj na úprave mäsa
Rádioaktívna potrava môže pre človeka znamenať nebezpečenstvo vzniku rakoviny. O riziku možno však podľa odborníkov hovoriť až vtedy, keby niekto zjedol desiatky kilogramov kontaminovaného mäsa za rok.
Množstvo rádioaktívnych látok v mäse možno znížiť aj spôsobom jeho úpravy. Pri varení v tlakovom hrnci sa zníži na polovicu, pri opakovanom nakladaní do nálevu až o 70 percent.
Explózia zničila reaktor Černobyľskej jadrovej elektrárne na Ukrajine 26. apríla 1986.
Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) sa pritom do ovzdušia dostalo približne 400-krát viac rádioaktívneho spadu než z atómovej bomby zvrhnutej v roku 1945 na Hirošimu.
Rádioaktívny mrak postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, východ Európy a Škandináviu.
Úrady vyhlásili okolo zničeného reaktora tridsaťkilometrové zakázané pásmo. Ľudia tam dodnes nesmú žiť, ale pre turistov je oblasť už otvorená.