SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Po tvrdom brexite by zostali v skladoch autá, chýbala by whisky a čokoláda

Voľný priestor na trhu by veľmi rýchlo vyplnila konkurencia, komentuje ministerstvo.

Z Británie dovážame predovšetkým čokoládu, ale napríklad aj whisky.Z Británie dovážame predovšetkým čokoládu, ale napríklad aj whisky. (Zdroj: pixabay)

BRATISLAVA. Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) skomplikuje najmä slovenský vývoz automobilov a časovo presné dodávky tovarov pre veľké firmy v obidvoch krajinách.

Po prípadnom tvrdom brexite by sa v Británii pre desaťpercentné clá pravdepodobne znížil záujem o dovážané automobily, colné a administratívne prekážky by, naopak, mohli spôsobiť prechodný pokles dovozu chemických výrobkov či napríklad čokolády a whisky na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri exporte dominujú autá

V roku 2017 predstavoval slovenský export do Spojeného kráľovstva 4,447 miliardy eur a z celkového vývozu do Británie dominovali s podielom takmer 40 percent práve automobily.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej to boli výrobky strojárenského, elektrotechnického a chemického priemyslu.

"Z pohľadu Slovenska, ako exportne orientovanej ekonomiky, je nutné nastaviť čo najlepšie podmienky pre export automobilového priemyslu, keďže nejde len o priamy export, ide taktiež o dodávky autodielov do ostatných krajín EÚ, odkiaľ sú následne kompletné autá vyvážané do Spojeného kráľovstva," upozornil hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano.

Prečítajte si tiež: Jednostranný ústup od dovozných ciel by bol pre Britov veľmi šikovným trikom Čítajte 

Slovenská vláda má však zviazané ruky a musí čakať na kroky Bruselu.

"Opatrenia v oblasti zahraničného obchodu sú plne v kompetencii Európskej únie (Európskej komisie) a členské štáty EÚ nemajú možnosť prijímať v tejto oblasti samostatné opatrenia," dodal Stano.

Ministerstvo hospodárstva môže iba s ostatnými štátmi EÚ podporiť prípadný návrh Európskej komisie na začatie rokovaní s Britániou o dohode o voľnom obchode.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ Spojené kráľovstvo odíde z EÚ bez dohody, bude tovar vstupujúci do EÚ zo Spojeného kráľovstva považovaný za tovar z tretej krajiny.

Z tohto dôvodu sa na neho začnú uplatňovať všetky národné aj európske právne predpisy, vrátane odvodu ciel a daní.

Na tovar vstupujúci do EÚ zo Spojeného kráľovstva sa uplatnia všetky zákazy a obmedzenia vrátane fytosanitárnych a veterinárnych kontrol a všetky colné formality ako pre akúkoľvek inú tretiu krajinu.

Dopady tvrdého brexitu na celkový vývoz Slovenska budú vo veľkej miere závisieť aj od legislatívy, ktorú Británia prijme do termínu vystúpenia z EÚ.

Podľa ministerstva financií sa však ani takýto scenár výraznejšie na cenovej úrovni slovenského trhu neprejaví.

Väčšina produktov dovážaných z Británie podlieha nulovej, v prípade farmaceutických výrobkov a herných konzol alebo u ostatných výrobkov veľmi nízkej colnej sadzbe do piatich percent. "

SkryťVypnúť reklamu

Jedinou významnejšou položkou, ktorá podlieha relatívne vysokej colnej sadzbe desiatich percent, sú motorové vozidlá," upozornil tlačový odbor Ministerstva financií.

Obchod s potravinami

Menšiu, avšak tiež významnú časť vzájomného obchodu so Spojeným kráľovstvom tvoria potraviny. V roku 2017 sme vyviezli do Británie potravinové produkty v objeme 35 miliónov eur, čo z celkového vývozu do tejto ekonomiky predstavuje podiel 0,8 percenta.

Prečítajte si tiež: Vývoz americkej whiskey klesá, dopláca na Trumpove clá Čítajte 

Naopak, z Británie sme na Slovensko doviezli potravinové výrobky vo výške 25 miliónov eur, čo je 1,4 percenta z celkového dovozu z Británie.

"Napriek na prvý pohľad malým podielom patrí Veľká Británia pre našu ekonomiku medzi dôležitých odberateľov či dodávateľov potravín. Spojené kráľovstvo je totiž našim ôsmym najväčším odberateľom potravín spomedzi všetkých svetových ekonomík. Z pohľadu dovozu potravín na Slovensko je našim dvanástym najväčším dodávateľom," upozornila analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská.

SkryťVypnúť reklamu

Dovážame čokoládu a whiskey

Z Británie dovážame predovšetkým čokoládu, ale napríklad aj whisky. Z hľadiska vývozu do Británie z potravín dominuje opäť čokoláda, ale aj syry.

Slovenských obchodníkov či producentov týchto potravín sa na Slovensku podľa Sadovskej dotkne brexit pravdepodobne najviac. A

k by aj prišlo k určitému "zoštíhleniu" dovozu potravín z Británie na Slovensko, tak zrejme by to pocítili najviac milovníci čokolády a v prípade alkoholu priaznivci whisky.

"V prípade iných druhov potravín by zrejme ľudia v obchodoch až také zmeny ani nepocítili," dodala Sadovská.

Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva však nedostatok niektorých druhov tovarov na slovenskom trhu nehrozí.

"V súčasnom globalizovanom svete možno predpokladať, že ak by aj takáto situácia nastala, priestor na trhu by bol vo väčšine prípadov veľmi rýchlo vyplnený ponukou konkurencie, či už z členských krajín EÚ alebo preferenčnými dovozmi," zdôraznil Stano.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 5. 2023)
USD 1.075
AUD 1.644
CZK 23.648
JPY 150.240
CAD 1.463
GBP 0.868
HUF 371.610
PLN 4.535
CHF 0.971
SEK 11.528

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
  7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
  1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
  8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 651
  2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 109
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 079
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 092
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 073
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 824
  7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 860
  8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 464

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 417
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 743
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 288
  4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 18 398
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 16 732
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 9 414
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 012
  8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 6 894
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hviezdou zápasu bol dvojgólový obranca Rubins, ktorý najskôr vyrovnal a následne rozhodol.


Sportnet a 1 ďalší 50m
Peter Tkačenko

Keď sa nájde 76 poslancov, tak môžu takmer všetko.


2 h

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


11 h
Scarlett Johansson a Tom Hanks v Cannes.

Festival v Cannes sa musí prispôsobiť novým časom.


3 h

Neprehliadnite tiež

ePN lekárom šetrí čas.

Vyše 98 percent ambulancií a nemocníc má funkčný informačný systém.


TASR 45m
Prázdne regály v obchodoch.

Ceny potravín v apríli medziročne vzrástli o 19,1 percenta.


SITA 1 h
Ilustračná fotografia.

Benzín je už drahší ako na začiatku roka.


SITA 6 h
Stroj C919 má za sebou prvý komerčný let.

Stroj C919 letel zo Šanghaja do Pekingu.


ČTK 8 h

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 417
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 743
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 288
  4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 18 398
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 16 732
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 9 414
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 012
  8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 6 894
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťZatvoriť reklamu