OSLO. Šestnásťročnú švédsku ekologickú aktivistku Gretu Thunbergovú nominovali na Nobelovu cenu za mier.

Školáčka inšpirovala v posledných mesiacoch celosvetovú študentskú kampaň, ktorá má prinútiť politikov k dôslednejšej ochrane klímy a znižovaniu emisií.
Na Nobelovu cenu za mier navrhli Thunbergovú traja nórski poslanci zo Socialistickej ľavicovej strany.
"Nominovali sme Gretu, pretože klimatická hrozba je možno jednou z najvýznamnejších príčin vojen a konfliktov," povedal poslanec Freddy André Övstegård nórskemu denníku Verdens Gang.
"Masívne hnutie, ktoré Greta spustila, je veľmi dôležitým príspevkom k svetovému mieru," dodal.
Každý deň sedávala pred parlamentom
Greta Thunbergová sa vlani v auguste rozhodla každý deň sedieť pred švédskym parlamentom a vyžadovala od vlády zníženie emisií. Po švédskych voľbách pokračovala v štrajkoch každý piatok.
V decembri 2018 prehovorila švédska školáčka na klimatickej konferencii OSN v poľských Katoviciach, v januári zasa predniesla prejav na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.
Niektoré poslanecké skupiny Európskeho parlamentu si želali, aby prehovorila v debate o boji proti klimatickým zmenám na aktuálnom plenárnom zasadnutí. Konzervatívne a pravicové frakcie ale návrh zablokovali, tvrdia predstavitelia europarlamentných skupín na opačnom konci politického spektra.
V oboch prípadoch kritizovala politikov za nedostatočnú reakciu na klimatické zmeny a žiadala ich o rozhodnejšie kroky na ochranu životného prostredia.
Thunbergová tiež vyzývala ďalších študentov, aby nasledovali jej príklad a pripojili sa k jej piatkovým štrajkom.
Hnutie sa postupne rozšírilo za hranice Švédska do ďalších európskych štátov.
Celosvetový štrajk študentov
Tento piatok, 15. marca, sa očakáva doteraz najrozsiahlejší štrajk, do ktorého by sa mali zapojiť študenti z viac ako stovky krajín.
Nórsky Nobelov výbor nominácie na prestížne ocenenie nezverejňuje, niekedy tak ale urobia tí, ktorí dotyčnú osobnosť na cenu navrhujú.

Nominácie, ktoré pochádzajú okrem iného od parlamentov a vlád jednotlivých krajín, od univerzitných profesorov či nositeľov ocenenia z predchádzajúcich rokov, musia predkladatelia priniesť do 1. februára.
Po vypršaní lehoty môžu svojich kandidátov pridať ešte členovia Nobelovho výboru na svojej prvej schôdzke.
Na tohtoročnú Nobelovu cenu nominovali predkladatelia 301 kandidátov, z toho 223 jednotlivcov a 78 organizácií, uviedli oficiálne stránky Nobelových cien nobelprize.org.
Ide o štvrtý najvyšší počet v histórii. Najviac, 376 kandidátov predkladatelia navrhli v roku 2016.