BRATISLAVA. Slovenskej firme SK-Tex sa darí už dvadsať rokov dodávať zlisované panely do automobilového, stavebného či nábytkárskeho priemyslu. Ich izolácie do domov a automobilov sú žiadané aj v Nemecku, Francúzsku, Českej republike či Poľsku.
Bola to viac-menej náhoda. Miroslav Futrikanič dostal ponuku pracovať pre holandskú spoločnosť, ktorá sa zaoberala obchodom zo subštandardnými surovinami.
„Pre firmu som skúmal východné trhy, začali sme dovážať textilné suroviny a odpady z Bieloruska, Ukrajiny a Ruska. Následne sme z partnerom z Holandska založili spoločnosť SK-Tex, ktorá sa venovala obchodu s takýmito surovinami na Slovensku. Upravovali sme ich na strojoch spoločnosti Tatrasvit. Odtiaľ už bol iba krôčik k nákupu vlastného strojného zariadenia a recyklácii,“ zaspomínal si zakladateľ spoločnosti.
Dodávajú aj reťazce
Textil nakupujú predovšetkým od spoločností, ktoré sa zaoberajú triedením a predajom secondhandového oblečenia, alebo aj od obcí a združení.
„Spolupracujeme aj so spoločnosťami, ktoré sa venujú prenájmu pracovného oblečenia, ako aj s výrobcami textilu. Slovensko a zahraničie je zastúpené zhruba pol na pol,“ vysvetľuje M. Futrikanič.

V súčasnosti spolupracujú takmer so všetkými väčšími potravinovými reťazcami, ktoré im tiež dodávajú pracovné oblečenie na recykláciu.
„Predtým ako sa textil zlisuje do izolačných panelov, roztrhá sa na základné vlákna a v procese sa upraví tak, aby sa zvýšila odolnosť proti plesniam a znížila sa horľavosť,“ približuje postup podnikateľ.