PARÍŽ. V parížskom sídle denníka Le Monde sa snažia novinári zabrániť českému podnikateľovi Danielovi Křetínskemu v získaní kontrolného podielu v slávnych parížskych novinách.
Dohoda, ktorej cieľom je zablokovať snahy Křetínskeho, je v záverečnej fáze rokovaní a predchádzali jej mesiace diskusií medzi akcionármi, vydavateľom a redakčnými predstaviteľmi, píše na svojich internetových stránkach Financial Times s odvolaním sa na zástupcu Le Monde.
Nejde ani tak o Křetínskeho...
Od októbra, kedy bankár Matthieu Pigasse nečakane predal Křetínskému svoj podiel 49 percent v holdingu Le Nouveau Monde (LNM), ktorý vlastní jeho podiel v Le Monde, vyjadrujú pozorovatelia obavy z českého miliardára a jeho rastúcej pozície vo francúzskych médiách.

Obavy však nie sú spôsobené vyložene osobnosťou Křetínskeho, ale týkajú sa skôr toho, že nejaký akcionár by sa mohol pokúsiť využiť priamu alebo nepriamu kontrolu nad denníkom Le Monde, uviedol prezident združenia vydavateľov novín Paul Benkimoun.
Tieto obavy vyústili do snahy zabrániť Křetínskemu vo zvýšení podielu. Noviny nie sú pre investora "strojom na peniaze", ale majú prestíž a sú známe vo Francúzsku aj vo svete.
"To je silná vizitka a my potrebujeme vedieť, že akýkoľvek investor dodrží naše hodnoty a etiku," dodal Benkimoun.
Ešte sa nestretli
Le Monde bol založený v roku 1944, po oslobodení Paríža, na žiadosť generála Charlesa de Gaulla a stal sa najväčším francúzskym denníkom. Nachádzal sa na pokraji bankrotu, keď ho v roku 2010 kúpili Pigasse, telekomunikačný miliardár Xavier Niel a podnikateľ Pierre Bergé.
Trio sa stalo investorom potom, čo za neho zahlasovalo 90 percent akcionárov, a zvíťazilo nad konzorciom podporovaným Nicolasom Sarkozym.

Noví majiteľa poskytli novinám nové peniaze a zriadili nezávislé združenie, tzv. Pôle d'Indépendance, ktoré zastupuje novinárov, zamestnancov a čitateľov a vlastní štvrtinu vydavateľskej skupiny.
Predaj necelej polovice podielu Pigassa však spôsobil napäté vzťahy medzi ním a Nielom.
Podľa informovaných zdrojov sa Niel domnieva, že je to proti duchu investície, ktorej cieľom je skôr podporovať slobodu tlače než zarábať peniaze.
Ani vydavateľ novín Louis Dreyfus, ani Niel sa ešte s Křetínským nestretli.
Dohromady s centrom nezávislosti sa však snažia vytvoriť podobu dohody, ktorá by im dala právo schváliť akéhokoľvek kontrolného akcionára alebo možnosť veta a navrhnutie alternatívy.
Pigasse podľa zdroja Financial Times neplánuje predať zvyšných 51 percent zo svojho vlastníctva, avšak Křetínský má opciu na jeho kúpu.
"Křetínský si nikdy nezavrel dvere pred kúpou sto percent Pigassovho podielu," uviedol predseda Křetískeho holdingovej firmy CMI France Olivennes. "A je logické, že bude chcieť byť zastúpený v dozornej rade Le Monde."
Proti populizmu
Křetínský vlani kúpil tiež niekoľko francúzskych titulov od mediálnej skupiny Lagardère, ako Marianne, Elle, Télé 7 Jours, Ici Paris a France Dimanche.
Olivennes dodal, že Křetínský sa rozhodol venovať časť svojho bohatstva posilneniu profesionálnej tlače v Európe: "Je frankofil a verí, že Francúzsko zohráva dôležitú úlohu v boji proti populizmu. Vyhlásil, že bude absolútne rešpektovať chartu nezávislosti Le Monde."
Rokovania o budúcnosti Le Monde prichádzajú v čase, keď sa noviny konečne dostali do zisku.
Počet digitálnych predplatiteľov sa do roku 2010 viac ako päťnásobne zvýšil na 180-tisíc. Od rekapitalizácie bol denník v strate, v roku 2017 sa však vrátil k zisku.