PEKING/BRUSEL/BRATISLAVA. Čínsky prezident Si Ťin-pching sa tento týždeň chystá na návštevu Európy. Cieľom jeho cesty je posilniť obchodné vzťahy s tzv. starým kontinentom v čase, keď sa snaží ukončiť obchodnú vojnu s USA.
Čínsky prezident navštívi v dňoch 21. až 26. marca Francúzsko, Taliansko a Monako. Oznámil to v pondelok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lu Kchang, ktorého citovala oficiálna tlačová agentúra Sinchua.
Si Ťin-pching vyráža na turné v čase, keď sa Európska únia (EÚ) snaží o krehkú rovnováhu medzi obavami z čínskeho vplyvu s túžbou po ďalších investíciách.
Taliani a nová Hodvábna cesta

Čína minulý týždeň sľúbila väčšiu spoluprácu s európskymi a americkými firmami v rámci svojho projektu novej Hodvábnej cesty (Belt and Road Initiative, BRI).
Peking zároveň čelí rastúcej kritike, že cieľom tejto iniciatívy je zvýšiť svoj vplyv na krajiny, ktoré sa zapoja do projektu.
Aj v Taliansku koalíciu rozdeľuje spor o to, či má vláda podpísať s Čínou memorandum o spolupráci na BRI počas návštevy Si Ťin-pchinga. Rím pracuje aj na dohodách s čínskymi spoločnosťami v oblastiach od bankovníctva po energetiku.
Ochota krajiny uvažovať o podnikaní s Čínou vyvoláva obavy v USA a EÚ. Znepokojuje ich najmä záujem ázijských firiem o telekomunikácie a prístavy.
Francúzi kontrolujú Huawei
Francúzsko medzičasom vyhlásilo, že zavedie nové kontroly výrobcov telekomunikačných zariadení, vrátane technologického gigantu Huawei Technologies.
USA nedávno opätovne varovali pred krádežami údajov cez firmy sponzorované čínskym štátom.
A špekuluje sa tiež, že Si Ťin-pching sa tento mesiac stretne aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, aby podpísali dohodu o ukončení obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.
Ale podľa troch zdrojov oboznámených so situáciou k tomu nedôjde skôr než v apríli.
Čína v pondelok v Bruseli odmietla zadné vrátka pri Huawei
Európska únia si potrebuje zadefinovať svoj vzťah k Číne. Týmito slovami opísal slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák podstatu pondelňajších rokovaní šéfov diplomacií krajín EÚ s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Im v Bruseli.
Lajčák pripomenul, že Rada EÚ pre zahraničné veci už po druhý raz rokovala o vzťahoch s Čínou, a spresnil, že o tejto téme budú koncom týždňa rokovať aj hlavy vlád a štátov na summite v Bruseli (21. - 22. 3.).
"To je v poriadku, lebo Čína je globálny hráč a EÚ si potrebuje zadefinovať svoj vzťah k Číne," skonštatoval Lajčák. Dodal, že z pohľadu Európanov sú veci, kde EÚ s Čínou dobre spolupracuje a potrebuje ju, sú však aj otázky, kde sa názory oboch strán rozchádzajú.
Podľa jeho slov bolo pondelňajšie rokovanie s Wang Im konštruktívne a rozsiahle, pričom čínsky hosť bol "veľmi otvorený a konkrétny" a vôbec po prvý raz sa stalo, že bol účastníkom pracovného obedu Rady ministrov. "Ten rozhovor bol krok vpred, pokiaľ ide o naše vzťahy, a vyjasnili sme si našu európsku filozofiu," opísal rokovania Lajčák.
Na otázku TASR, či Wang I loboval za záujmy čínskych firiem na európskom trhu, keď rastie nedôvera napríklad voči technologickej spoločnosti Huawei, Lajčák potvrdil, že šéf čínskej diplomacie v prvom rade zdôraznil, že ide o firmu, ktorá je na sto percent v súkromných rukách.
"Vylúčil, že by existovali zadné vrátka, cez ktoré by čínska vláda mohla získavať dáta a údaje prostredníctvom tejto firmy," spresnil Lajčák. Dodal, že Wang I požiadal svojich partnerov, aby EÚ nemala "dvojaký štandard" a pristupovala k tejto firme tak, ako pristupuje k ostatným zahraničným firmám.