BRATISLAVA. Letenky, knihy, zájazdy, módu. Pri nákupoch cez internet nemáme zábrany. Počet ľudí, ktorí nakupujú online každým rokom rastie – v celej Európskej únii, aj na Slovensku. Pri nakupovaní potravín sú však Slováci opatrní.
Kým ešte pred desiatimi rokmi robila nákupy v e-shopoch asi tretina používateľov internetu, vlani to už boli siedmi z desiatich obyvateľov Slovenska, ktorí používajú internet. Zistil to Európsky štatistický úrad Eurostat.
Knihy áno, jedlo radšej nie

Pri nákupoch dominuje podľa európskych štatistík spotrebný tovar, menej odvahy už preukazujú Slováci pri nákupoch jedla.
"Online obchody využíva na nákup oblečenia, obuvi či rôznych doplnkov 56 percent Slovákov. Zhodne, 56-percentný podiel, zaznamenala elektronika ako televízory, počítače, tablety či smartfóny," konštatovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.
Vyše polovica Slovákov nakupuje cez internet letenky alebo platí za hotely či za iné cestovné položky. Približne rovnaký podiel touto cestou vybavuje nákupy kníh.
Najmenej nakupujeme prostredníctvom internetu jedlo. Potraviny si zvyklo online nakupovať len 16 percent ľudí. "Až 54 percent Slovákov si nevie predstaviť, že by si práve jedlo objednávali online," dodala Buchláková.
Online je in
Z údajov Eurostatu vyplýva, že nakupovanie cez internet za posledných desať rokov lineárne rástlo v celej Európe: v roku 2008 robila cez internet nákupy asi polovica obyvateľov Únie. Minulý rok sa tento podiel zvýšil na 69 percent.
Ak by sme porovnali podiel online nakupujúcich na Slovensku a v okolitých krajinách, Slováci by v podiele nakupujúcich viedli, dokonca aj pred Rakúšanmi.
Naopak, menej rozšírené je nakupovanie v e-shopoch v Maďarsku, kde ho praktizuje len asi polovica používateľov internetu.
"Súvisí to s tým, že Slováci radi využívajú zľavy, ktoré internetové obchody ponúkajú v porovnaní s kamennými obchodmi," doplnila Buchláková.
Nákupy pre radosť
Ďalší monitoring spotrebiteľského správania zase ukázal, že pri nákupoch Slováci nepostupujú vždy úplne racionálne.
Pravidelný prieskum kuriérskej spoločnosti DPD E-Shopper barometer z minulého roka naznačuje, že v porovnaní s obyvateľmi iných európskych krajín častejšie nakupujeme impulzívne a pre radosť.
"Zákazníci, ktorí nakupujú na internete pravidelne, sa podľa prieskumu rozhodovali impulzívne až v polovici prípadov," uviedla marketingová manažérka DPD SK Andrea Bačíková.
“Slováci nakupujú bez hlbšieho zvažovania najmä hračky a módu.
„
Svoj posledný nákup označilo v prieskume ako náhly impulz 41 percent spotrebiteľov, čo je o päť percentuálnych bodov viac ako európsky priemer.
"Slováci nakupujú bez hlbšieho zvažovania najmä hračky a módu," spresnila Bačíková.
Iné správanie zaznamenal prieskum pri tovare, ktorý má vydržať dlho, napríklad pri nákupe bielej techniky a domácich spotrebičov, športových potrieb a elektroniky.
Tam Slováci zvažujú starostlivo. Rutinné nákupy bežnej spotreby robí online iba štvrtina respondentov.
Pozitívna skúsenosť
Pri nákupoch je pre Slovákov dôležitá pozitívna skúsenosť. Radi sa vracajú tam, kde už raz dobre nakúpili.
Pre štyroch z piatich slovenských online nakupujúcich je podľa Andrey Bačíkovej samozrejmosťou nakupovať v internetových obchodoch, s ktorými majú skúsenosť.
"Rastie tiež počet ľudí, ktorí pred nákupom už tovar vyhľadávajú priamo na svojej obľúbenej stránke, a nie cez vyhľadávače či cenové porovnávače," uzavrela Bačíková. Podľa posledného prieskumu takto postupuje viac ako polovica zákazníkov.