ŠTRASBURG. Európski poslanci v utorok schválili kontroverznú reformu ochrany autorských práv na internete, ktorej cieľom je prispôsobiť digitálnej ére európske autorské právo z roku 2001.
Smernicu musia ešte formálne schváliť členské štáty EÚ a jednotlivé krajiny potom budú mať dva roky na to, aby ju previedli do svojich právnych systémov.
Kritici novej normy sa obávajú toho, že prinesie cenzúru internetu. Za hlasovalo 348 poslancov, proti 274.
Europoslanci sa predtým odmietli zaoberať návrhmi, ktoré počítali s vypustením sporných článkov.
V rámci diskusií o nových pravidlách boli od začiatku zásadné a najviac sporné predovšetkým dve časti návrhu smernice, a to články 11 a 13.

Prvý z nich má majiteľom práv - vrátane médií a umelcov - zabezpečiť spravodlivý podiel za použitie ich autorského obsahu na internete. Článok 13 ukladá internetovým platformám povinnosť zaoberať sa tým, či užívateľom nahrávaný obsah neporušuje autorské práva.
Spoločnosť Google v reakcii na potvrdenie smernice europarlamentom uviedlo, že povedie k právnej neistote a poškodí kreatívnu a digitálnu ekonomiku EÚ.
Zatiaľ čo kritici sa obávajú obmedzenia slobody prejavu a brzdenia kreativity, nemecký člen europarlamentu má opačný názor. "Schválili sme nový súbor pravidiel, ktoré budú robiť presný opak, ako je ničenie internetu," povedal Axel Voss.
"Neférové odmeňovanie žurnalistov a tvorcov znamená, že menej ľudí je ochotných robiť túto prácu, čo nakoniec znamená menej kvalitného obsahu na internete," uviedol.
Europoslanci sa zaoberali aj
Europoslanci schválili návrh Európskej komisie na ukončenie striedania zimného a letného času v Európskej únii počnúc rokom 2021. Informovali o tom agentúry DPA a APA. Po schválení návrhu získal europarlament mandát na rokovania o tejto otázke s Radou EÚ (členské štáty).
Europarlament schválil nové pravidlá, ktorých cieľom je zvýšiť ochranu spotrebiteľov, ktorí nakupujú cez internet v inej členskej zemi, a pomôcť firmám rozšíriť internetový predaj. Novú úpravu musia ešte schváliť členské štáty. Spotrebitelia sa budú môcť lepšie chrániť v prípadoch, kedy digitálny tovar zakúpený cezhranične má iné ako ponúkané vlastnosti.
Europarlament prijal legislatívu, ktorej cieľom je ekologickejší, konkurencieschopnejší a na riziká pripravenejší trh Európskej únie (EÚ) s elektrickou energiou.Poslanci schválili štyri legislatívne texty týkajúce sa trhu EÚ s elektrickou energiou. Ide o poslednú súčasť balíka opatrení s názvom Čistá energia pre všetkých Európanov, ktorý navrhla Európska komisia.