BRATISLAVA. Vlani v auguste prokuratúra Marianovi Kočnerovi zablokovala majetok v súvislosti s obvinením, že pri prevodoch hotelov na Donovaloch získal neoprávnenú vratku DPH vo výške 8,3 milióna eur.
Napriek tomu sa Kočnerovi podarilo z väzby predať tri byty a garáže v komplexe Urbanic v Bratislave, ktoré vlastní jeho firma Správa a inkaso pohľadávok.
Urobil to tak, že najprv z väzby vymenil konateľa vo firme a tento začal byty predávať. Prokuratúra mu totiž obchodný podiel vo firme nezablokovala. Prečo, nevysvetlila.
Sudca a bývalá prokurátorka to kritizujú, zablokovaný podľa nich mal byť aj obchodný podiel.
Čo mu zablokovali a čo nie

Prokuratúra Kočnerovi majetok zablokovala, pretože očakáva, že v prípade podvodu s DPH bude Kočnerovi v rámci súdneho procesu uložený trest prepadnutia majetku a má obavu, že by sa tomu pokúsil vyhnúť tak, že by ho previedol na známych či rodinu.
Kočnerovi zaistili iba majetok, ktorý vlastní ako fyzická osoba. Ide napríklad o nehnuteľnosti v Bratislave, Bernolákove alebo na Donovaloch. Tiež mu zablokovali finančný majetok – akcie vo firmách a tridsať zmeniek, za ktoré mu skupina Penta vyplatí 11 miliónov eur.
Obchodný podiel v eseročke Správa a inkaso pohľadávok mu prokuratúra nezablokovala a čudoval sa tomu aj sudca, ktorý blokovanie ostatného majetku odobril.
„Nie je zrejmé, prečo prokuratúra nerozhodla o zaistení obchodných podielov a motorových vozidiel,“ uviedol sudca Špecializovaného trestného súdu Peter Pulman.
Chýba zákon
Prokuratúra to nevysvetlila a ani neskôr obchodné podiely nezablokovala, podľa Trestného poriadku pritom zablokovať treba všetok majetok, lebo všetok môže prepadnúť štátu.