BRATISLAVA. Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami poslanci parlamentu opätovne schválili.
Prelomili tak veto prezidenta Andreja Kisku, ktorý vrátil zákon na prerokovanie do Národnej rady (NR) SR s pripomienkami. Za prijatie zákona bolo 90 poslancov.
Precizovanie aktuálnych ustanovení upravujúcich neprimerané podmienky, posilnenie postavenia kontrolórov a zefektívnenie kontroly zavedením samostatného kontrolného procesu tak definitívne prešlo parlamentom.
Jedinou podstatnou zmenou, oproti pôvodne schválenému zákonu z 5. februára 2019, je zmena účinnosti zákona z 1. apríla 2019 na 1. máj 2019. Pozmeňujúcim návrhom to presadila poslankyňa NR SR za SNS Eva Antošová.
Zákon umožní anonymné podnety

Schválený zákon okrem spomínaných zmien zapracuje aj nové ustanovenia upravujúce neprimerané podmienky, zavedie generálnu klauzulu neprimeranej podmienky a umožní predkladať anonymné podnety upozorňujúce na možné porušenie zákona.
Zo zákona vyplýva tiež aplikácia ustanovení zákona aj v prípade, ak sa zmluvné vzťahy účastníkov obchodného vzťahu spravujú iným právnym poriadkom ako právnym poriadkom SR.
Zákon tiež zmierni sankcie za oneskorenú úhradu dodávateľskej faktúry zo strany obchodných reťazcov či vylúči odkladný účinok odvolania proti rozhodnutiam o uložení pokuty.
Aspoň polovica letáku musí byť slovenská
Prešli aj návrhy, aby sa zníženie kúpnej ceny v obchode vzťahovalo výlučne na tovar, ktorý sa aj reálne predá v akcii spotrebiteľovi, aby zníženie kúpnej ceny kvôli novým pravidlám bolo taktiež neprimeranou podmienkou v obchodných vzťahoch a aby zastúpenie slovenských potravín v reklamných letákoch bolo minimálne 50 percent.
Zaviedla sa aj nová neprimeraná podmienka, ktorou je zvýhodňovanie dodávateľa podmieňovaním používania určitého typu obalu.
Matečná je spokojná
šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) na brífingu upozornila na to, že zákon o neprimeraných podmienkach bol prijatý ústavnou väčšinou 90 poslancov.
Obchodné vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín budú podľa nej férovejšie a vyváženejšie.
Zákon o neprimeraných podmienkach nemôže robiť problémy poctivým obchodníkom, myslí si poslankyňa za SNS Eva Antošová.
Nová právna úprava eliminuje viac ako 40 rôznych nekalých obchodných praktík.
Pocítiť to môžu podľa agroministerky Matečnej aj spotrebitelia, keďže dosť často prichádza k diskriminácii domácich dodávateľov. Realita je taká, že dodávatelia čelia pravidelnému tlaku zo strany predajcov na znižovanie cien.

Výrobcovia sú potom nútení siahať po lacnejších surovinách, na čo v konečnom dôsledku dopláca spotrebiteľ.
"Obchodné vzťahy sú výrazne deformované aj faktorom strachu, ktorý spôsobuje, že strana so slabšou vyjednávacou pozíciou neuplatní v plnej miere svoje práva. Z obavy pred ohrozením obchodných vzťahov radšej dodávateľ pristúpi na často jednostranne nevýhodné podmienky. Tomuto sme sa rozhodli urobiť koniec. V tomto nerovnom súboji sme sa jednoznačne postavili na stranu poľnohospodárov, potravinárov a spotrebiteľov," vysvetlila Matečná.
Agrorezort podľa jej slov očakáva, že výrobcom potravín sa bude na základe novej legislatívnej úpravy "lepšie dýchať", vďaka čomu budú môcť investovať do nových technológií, zaplatiť ľudí a dodávať kvalitné suroviny.
Zákon je podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emila Macha zhodou v rámci celej agropotravinárskej vertikály. "Zákon prechádzal približne dvojročnou, najmä odbornou diskusiou," podčiarkol Macho.
"Za najdôležitejšie zmeny, ktoré nový zákon prináša, je skrátenie splatnosti faktúr na maximálne 30 dní odo dňa dodania potraviny, platnosť akciovej ceny len na tovar predaný v predajnej akcii a možnosť anonymného podania podnetu na porušenie zákona," doplnil prezident Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Daniel Poturnay.
"V boji proti nekalým obchodným praktikám nie sme sami. Európsky parlament pred dvoma týždňami schválil smernicu o nekalých obchodných praktikách, ktorá obsahuje zoznam 15 zakázaných nekalých obchodných praktík. Je to obrovský úspech našej iniciatívy," uzatvorila Matečná.
Značkových výrobcov parlament sklamal
Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) uviedlo, že zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami môže obmedziť slobodu podnikania na Slovensku.
Združenie v tejto súvislosti vyjadrilo sklamanie. "Nové legislatívne podmienky podľa nás negatívne a zásadne obmedzia slobodu podnikania na území Slovenskej republiky a podľa našich analýz je v rozpore s pravidlami jednotného trhu Európskej únie," podotkol výkonný riaditeľ SZZV Ľubomír Tuchscher s tým, že o ďalšom postupe rozhodne po zvážení možností.
Zároveň združenie v stanovisku zdôrazňuje, že nie je proti zmyslu regulácie, "avšak regulácia by mala pomáhať trhovému prostrediu a nie poškodzovať poctivo podnikajúce subjekty".