REYKJAVÍK. Islandské nízkonákladové aerolínie Wow Air, ktoré sa dostali do finančných problémov, zastavili svoje operácie.
Na letiskách zostali tisíce pasažierov. Firma Wow uviedla, že pasažieri, ktorí potrebujú cestovať, by si mali lety zarezervovať u iných spoločností. Wow Air dodala, že niektoré aerolínie možno ponúknu lety za nižšiu cenu, čiže takzvané záchranné letenky, informoval portál bbc. com.
"Wow Air prerušili operácie. Všetky lety Wow Air sú zrušené," uviedla vo štvrtok islandská spoločnosť na svojej internetovej stránke. Tento krok môže mať rozsiahle dôsledky pre dôležitý islandský turistický sektor.
Do bankrotu sa Wow Air dostala po šiestich mesiacoch turbulentných vyjednávaní o jej predaji najprv hlavnému konkurentovi, islandskému národnému leteckému prepravcovi Icelandair, a neskôr americkej firme Indigo Partners, ktorá prevádzkuje spoločnosť Wizz.
Dopravca Wow lietal z britských letísk Stansted a Gatwick. Uskutočňoval lety na krátkych aj diaľkových trasách, napríklad do Kodane a Alicante v Európe a do Washingtonu a Bostonu v USA. Firma vznikla v roku 2011 a vlani svojimi 11 lietadlami prepravila 3,5 milióna cestujúcich, dodal bbc.com.
Wow Air operuje z islandského letiska Keflavik pri Reykjavíku, odkiaľ lieta do destinácií v Európe a Severnej Amerike.