BRATISLAVA. Zastropovaním veku odchodu do dôchodku na 64 rokov sa občania stali obeťami nezodpovedného pokusu politikov, ako sa na úkor budúcnosti zapáčiť dnešným voličom.
V reakcii na zastropovanie veku odchodu do dôchodku to uviedol generálny riaditeľ dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) Poštovej banky Martin Kaňa.
Nižšie dôchodky, dotácie alebo vyššie dane?
Noví penzisti tak podľa neho budú na dôchodku v priemere dlhšie, než ich predchodcovia. Výsledkom bude, že ich oproti pôvodnému systému pribudne, kým pracujúcich ľudí bude menej.
“"Penzie sa buď znížia, alebo ich bude musieť dotovať štát."
„
"Slovenská populácia starne a kým dnes na jedného dôchodcu pripadá 2,5 pracujúceho človeka, v roku 2070 ich bude ešte o jedného menej. Z toho vyplýva jediné: penzie sa buď znížia, alebo ich bude musieť dotovať štát," upozornil.
Ďalšou možnosťou podľa šéfa DSS je, že štát vykryje straty v dôchodkovom systéme vyššími daňami a odvodmi, čím zníži životnú úroveň pracujúcich ľudí.
Keď už nebudú pri moci...

Na nové pravidlá totiž ľudia doplatia podľa odhadov o desať až dvadsať rokov.
"Teda vtedy, keď už tí, čo tento experiment presadili, s vysokou pravdepodobnosťou pri moci nebudú. Problém s financovaním dôchodkov tak budú musieť riešiť penzisti a politici budúcnosti," tvrdí Kaňa.
Problém sa podľa neho týka aj tých, ktorých penzia v najbližších dekádach ešte čaká. "Môžeme sebecky dúfať, že sa nám na dôchodky poskladajú naše deti, ktorým štát zvýši dane a odvody, a tým zníži ich životnú úroveň," varuje.
“"Môžeme sebecky dúfať, že sa nám na dôchodky poskladajú naše deti, ktorým štát zvýši dane a odvody, a tým zníži ich životnú úroveň."
„
Jediným riešením ako nezostať v neistote, je podľa šéfa DSS Poštovej banky na dôchodok si dobrovoľne šetriť v druhom či treťom pilieri alebo inou formou.
Upozorňuje však na to, že každý rok na Slovensku pribúda približne 80 tisíc absolventov škôl, pričom len tretina z nich vstupuje do druhého piliera. "Ostatní veria v 'štátne istoty'," dodal.
Odborári strop chvália
Schválenie ústavného zákona o zavedení stropu na dôchodkový vek oceňuje predsedníctvo Odborového zväzu KOVO.
"Sme veľmi radi, že tento návrh prešiel aj v druhom a treťom čítaní v parlamente a ďakujeme za podporu našej snahy nielen poslancom, ale aj všetkým ľuďom, ktorí podpísali petíciu za referendum o zastropovaní dôchodkového veku," uviedli kováci v tlačovej správe.
Petičnú akciu, počas ktorej kováci vyzbierali 290 tisíc podpisov za referendum o stanovení hranice pre dôchodkový vek, tak OZ KOVO ukončuje.
Prijatie ústavného zákona ocenila aj Konfederácia odborových zväzov (KOZ).
"Snem KOZ SR s potešením prijal schválenie ústavného zákona o zastropovaní dôchodkového veku. Vyjadruje poďakovanie tým poslancom NR SR, ktorí za ústavný zákon hlasovali, a tak zlepšili kvalitu života ľuďom na dôchodku," uviedla v stanovisku pre médiá konfederácia.